به گزارش افکارنیوز، «محمد اموازی» انگلیسی کویتی تبار که اعلام شده همان جلاد معروف گروه تروریستی داعش است متولد کویت است و در سال ۱۹۸۸ میلادی در سن شش سالگی به همراه خانواده‌اش به انگلیس می‌آید.

او که ساکن منطقه «کوینز پارک» لندن بوده در مدرسه " سنت ماری مکدالنی " در غرب لندن، درس خوانده و به گفته همکلاسی‌هایش وی دانش‌آموزی مودب، محبوب و به شدت علاقه‌مند به فوتبال بوده است.

معلمین اموازی نیز می‌گویند وی سخت‌کوش و علاقه‌مند به یادگیری بود.

جلاد داعش در سال ۲۰۰۹ از دانشگاه " وستمینستر " در رشته کامپیو‌تر فارغ التحصیل و به دنبال ازدواج با دختری در کویت برمی‌آید اما در اگوست‌‌ همان سال، اموازی به همراه دو دوستش به تانزانیا می‌رود که هر سه نفرشان در فرودگاه دارالسلام، توسط ماموران مرزی مورد پرسش قرار گرفته و مانع از ورودشان به این کشور می‌شوند.

این سه نفر پس از آزادی توسط ماموران هلندی، اجازه می‌یابند به شهر مرزی دوور انگلیس بازگردند که مجددا در این شهر توسط افسران ضد تروریسم انگلیس مورد بازجویی قرار می‌گیرند.

در سپتامبر ۲۰۰۹، اموازی، انگلیس را برای اقامت در کویت و زندگی با خانواده پدری‌اش، ترک می‌کند اما در ماه می ‌۲۰۱۰ بعد از هشت ماه کار در کویت، مجددا برای دیداری هشت روزه به انگلیس باز می‌گردد و به رغم اینکه در فرودگاه هیترو لندن مدتی متوقف می‌شود، اما اجازه داده می‌شود که وارد این کشور شود.

جلاد ۲۷ ساله گروه تروریستی داعش اولین بار حدود شش ماه پیش در ویدئویی از لحظه کشته شدن «جیمز فولی» روزنامه نگار آمریکایی دیده شد و در این فیلم، وی با لهجه لندنی صحبت کرد.

وی مدتی بعد در تصاویر ویدئویی ذبح «استیون ساتلاف»، روزنامه نگار آمریکایی، «دیوید هینز»، امدادگر انگلیسی، «آلن هنینگ»، راننده تاکسی و امدادگر انگلیسی و «عبدالرحمان(پیتر) کاسیگ»، امدادگر آمریکایی، دیده شد. آخرین بار و کمتر از یک ماه پیش نیز او در ویدئوی کشته شدن «کنجی گوتو»، روزنامه نگار ژاپنی دیده شد.

گفته شده محمد اموازی عضو سازمان‌های امنیتی انگلیس بوده است.

«دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس در واکنش به افشای هویت جلاد داعش بدون اینکه اشاره‌ای به نام وی بکند با دفاع از عملکرد دستگاه‌های اطلاعاتی در این کشور اظهار داشت، آنها وظیفه بسیار خطیری برای تامین امنیت کشور بر عهده دارند.

وی گفت: من نمی‌خواهم درباره فرد خاصی صحبت کنم. ‌هر کس که به این جنایت‌های شنیع و فجیع علیه شهروندان انگلیسی دست زده باشد، در هرکجای جهان که باشد، ردیابی خواهد شد.

گروه زندانیان «کیج» در کنفرانسی خبری روز جمعه گفتند نیروهای امنیتی انگلیس با شناسایی اموازی قصد در جذب وی داشتند؛ بعضی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است، نیروهای امنیتی انگلیس وی را آزاد گذاشتند تا به سوریه گریخته و به داعش ملحق شود.

«عاصم قریشی» مدیر تحقیقات «کیج» گفت: MI۵با شناسایی اموازی سعی در جذب وی به این سرویس اطلاعاتی را داشته است و بعدها او را مجبور کرد بدون اطلاع خانواده‌اش کشور را ترک کند.

فرزند یکی از امدادگران بریتانیایی که پدرش به دست اموازی سربریده شد گفته است تا زمانی که گلوله‌ای میان دو چشم این فرد فرو نیاید، آرامش احساس نخواهد کرد