به گزارش افکارنیوز، «جن ساکی» سخنگوی وزارت امور خارجهٔ آمریکا درباره دیدار مذاکره کنندگان ایرانی با هیئت آمریکایی گفت: دیدارهای دوجانبه دشوار اما سازنده بوده است.

«جنیفر ساکی» درباره حمله تروریستی در تونس گفت: «جان کری» وزیر امور خارجهٔ آمریکا درباره حمله در تونس بیانیه صادر کرده است.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است که آمریکا به شدید‌ترین لحن حملهٔ تروریستی مرگبار امروز در موزهٔ ملی تونس را محکوم می‌کند. در این حمله افراد مسلح نوزده نفر را کشتند و بیش از چهل و چهار نفر دیگر را زخمی کردند. ما از ته قلب با خانواده‌های قربانیان اظهار همدردی می‌کنیم. ما از مقامات تونس و پاسخ سریع آن‌ها به خشونت‌های امروز و تلاش آن‌ها برای پایان دادن به گروگان گیری و بازگرداندن آرامش به تونس، تمجید می‌کنیم.

وی افزود: آمریکا در این مقطع زمانی دشوار در کنار مردم تونس می‌ایستد و همچنان از تلاش‌های دولت تونس برای به پیش بردن یک تونس امن، آباد و دمکراتیک حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: ما هیچ گزارشی مبنی بر کشته یا زخمی شدن شهروندان آمریکایی در حمله به موزهٔ تونس دریافت نکرده‌ایم.

ساکی درباره تهدید شدن سفیر آمریکا در ژاپن گفت: ما هرگونه تهدید برضد دیپلمات‌های آمریکایی را جدی می‌گیریم. ما هرگام ممکن را برمی داریم تا از پرسنل خود حفاظت کنیم. ما با دولت ژاپن کار می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم تدابیر امنیتی لازم اتخاذ می‌شوند.

جنیفر ساکی در ادامه درباره تماس تلفنی جان کری وزیر امور خارجهٔ آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد: جان کری تماس تلفنی کوتاهی با بنیامین نتانیاهو داشت و به او تبریک گفت. با توجه به اینکه روند تشکیل دولت اسرائیل در جریان است این دو نفر دربارهٔ موضوعات اساسی صحبت نکردند. هدف از تماس جان کری با نتانیاهو این بود که به او برای پیروزی در انتخابات تبریک بگوید.

در ادامه این نشست خبری خبرنگاری پرسید: ارتش سوریه اعلام کرده است یک پهپاد آمریکایی را در آسمان لاذقیه سرنگون کردند. آیا دولت سوریه هیچ توضیح روشنی در این باره ارائه کرده است. آیا شما در این باره مطلب تازه‌ای دارید که برای ما بگویید؟

ساکی در پاسخ گفت: دیروز پرسنل بخش کنترل و مراقبت ارتش آمریکا تماس خود را با یک هواپیمای کنترل از راه دور، که مسلح هم نبود، از دست دادند. این هواپیما بر فراز شمال غرب سوریه پرواز می‌کرد. وزارت دفاع آمریکا درحال بررسی این رویداد است و جزئیات بیشتری را، در صورتی که به دست بیاید، در اختیار خبرنگاران قرار خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا درباره گفتگوهای هسته‌ای ایران نیز اعلام کرد: فکر نمی‌کنم قرار باشد روز به روز گزارش ارائه کنیم. همانطور که پیش‌تر توصیف کرده بودیم دیدارهای دوجانبه دشوار اما سازنده بوده‌است. گفتگو‌ها از جنبه فنی حرفه‌ای و ثمربخش بودند و موضوعات فنی را مشخص کردند و گزینه‌های روی میز را برای پتانسیل یک توافق بررسی کردند.

ساکی درباره احتمال نرسیدن به توافق در این هفته گفت: همانطور که دیروز گفتم، ما تلاش می‌کنیم ببینیم این هفته می‌توانیم چه کاری انجام دهیم. هنوز چند روزی باقی مانده است. همانطور که گفتیم ضرب الاجل پایان ماه است.

خبرنگاری دیگر گفت: وزیر امور خارجهٔ ایران گفت توافق در این هفته بعید است چون در این صورت دیگر وزرای امور خارجه به سوئیس می‌رفتند. آیا به نظر شما اگر قرار باشد توافق صورت گیرد دیگر وزرای عضو گروه پنج بعلاوهٔ یک هم در لوزان سوئیس حضور خواهند یافت؟

جنیفر ساکی گفت: من نمیخواهم در این باره پیش بینی داشته باشم. اما قطعا بحث و گفتگوهای ما با کل گروه پنج بعلاوهٔ یک خواهد بود. روشن است که ما هنوز به این مرحله نرسیدهایم. در روزهای آینده قرار نیست چنین دیداری برگزار شود.