به گزارش افکارنیوز، دستگیری " تایرود ناتان پوگ " که خلبان سابق نیروی هوایی آمریکا است، افکار عمومی آمریکایی ها را به خود جلب کرده است.

رسانه های آمریکایی نوشتند: پوگ ۴۷ ساله یکی از قدیمی ترین خلبانان نیروی هوایی آمریکا است، و قبلاً در یک شرکت هواپیمایی به عنوان نیروی فنی کار می کرد و کامپیوتر شخصی وی حاوی اطلاعاتی درباره گذرگاه های مرزی ترکیه با سوریه و نقشه مناطق تحت تصرف داعش بود.


دستگیری خلبان آمریکایی قبل از پیوستن به داعش

پوگ در ترکیه پیش از گذشتن از مرزهای این کشور با سوریه دستگیر شد و به مصر منتقل گردید؛ و از آنجا با هواپیما به آمریکا برگردانده شد.

یکی از همکاران سابق پوگ اعلام می کند که وی قبلا به دنبال همکاری با اسامه بن لادن سرکرده سابق تشکیلات القاعده بود، و سال ۲۰۰۲ نیز می خواست به شبه نظامیان در چچن بپیوندد.

پوگ در نامه ای به همسر مصری خود نوشته است: " من مجاهد هستم. من شمشیری برای نابود کردن یاغیان و سپری برای دفاع از مظلومان هستم و از توانمندی هایی که خداوند به من داده است، برای تشکیل خلافت اسلامی و دفاع از آن استفاده خواهم کرد و با پیروزی یا شهادت بازخواهم گشت. "

بازرسان اعلام می کنند که پوگ قبلاً سال ها در یکی از شرکت های هواپیمایی آمریکا به عنوان نیروی فنی کار می کرد و همکارانش از افکار افراطی وی مطلع بودند و پوگ می توانست در آن سال ها مشکلاتی را برای هواپیماها ایجاد کند یا اطلاعاتی مهم را در اختیار گروه های افراطی بگذارد.