به گزارشافکارنیوز،" صادق الحسینی " رئیس کمیته امنیتی شورای استان دیالی روز جمعه تأکید کرد: طبق مدارک موثق؛ داعش ۲۳۳ خانواده فرماندهان خارجی خود را از استان صلاح الدین به شهر موصل مرکز استان نینوا منتقل کرد، زیرا ارتش عراق در چند روز آینده عملیات " لبیک یا رسول الله " را در صلاح الدین اجراء خواهد کرد.

شبکه عراقی سومریه نیوز به نقل از صادق الحسینی خاطرنشان کرد: ارتش عراق اوایل هفته آینده عملیات لبیک یا رسول الله را برای پاکسازی استان صلاح الدین از داعش آغاز خواهد کرد و داعش می داند که نمی تواند مانع آزادسازی این استان شود به همین دلیل خانواده های فرماندهان خود را به موصل فراری داد.
الحسینی تأکید کرد: جرایم و جنایاتی که داعش در استان صلاح الدین مرتکب شده است، فجیع است و ما نیاز به کمک سازمان های حقوقی داخلی، منطقه ای و بین المللی برای ثبت و ضبط جرایم و جنایات این گروه تروریستی داریم.

منابع منابع عراقی اعلام کردند که پیشروی ارتش و نیروهای مردمی باعثشده است که داعش از روز ۱۰ مارس شروع به منتقل کردن خانواده های فرماندهان خارجی خود از مناطق مختلف استان صلاح الدین به شهر موصل کند و آن دسته از اعضای خود را که از میدان درگیری فرار می کنند، اعدام می کند.
منبعی محلی در استان کرکوک نیز اعلام کرد که ده ها عضو داعش درپی پیشروی ارتش از شهر الحویجه در جنوب این استان فرار کرده اند و اکثر فرماندهان خارجی این گروه تروریستی خانواده های خود را از کرکوک به نینوا منتقل کرده اند.