رواج فساد و بي اخلاقي تحت تاثير استفاده گسترده از برنامه هاي مستهجن ماهواره اي در جامعه سعودي به يکي از مهمترين ناهنجاري هاي اجتماعي جامعه عربستان سعودي تبديل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم به نقل از میدل ایست آنلاین، در پی افزایش سن ازدواج در میان زنان و بیکاری در میان مردان سعودی، تماشای فیلم های مستهجن نیز به طور بی سابقه ای افزایش یافته و به نوعی اعتیاد شده است و همین مساله، پیامدهایی از قبیل آزار جنسی، تجاوز، همجنس گرایی و ناتوانی جنسی در میان جوانان عربستانی را به دنبال داشته است.

به نوشته پایگاه اینترنتی میدل ایست آنلاین، بیشترین کاربران سایت های اینترنتی و بینندگان شبکه های ترویج دهنده فیلم های مستهجن را عربستانی ها تشکیل می دهند.

روزنامه عربستانی " الریاض " در این زمینه می نویسد: دسترسی آسان به فیلم ها و صحنه های مستهجن از طریق خرید با کارت اعتباری، اشتراک با قیمت های وسوسه کننده و یا حتی عرضه این گونه فیلم ها به صورت رایگان به افزایش این پدیده در میان جامعه سعودی کمک کرده است و این مساله به ویژه در میان زنان و مردان متاهل و دختران و پسران نوجوان شیوع بیشتری دارد.

شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ(مفتی عربستان و رییس هیات علمای ارشد) گفت: وادار کردن همسران به تماشای فیلم های مستهجن، آشکارا به منزله عاری شدن از اخلاق است.

وی سپس درباره پیامدهای خطرناک تماشای فیلم های مستهجن که یکی از انواع جرم برشمرده می شود، هشدار داد.

روزنامه عربستانی المدینه به نقل از آل شیخ نوشت: انتشار عکس های ناپسند، به ضرر همسران است. این گونه عکس ها را افراد ضعیف النفس که فاقد ایمان و اخلاق هستند منتشر می کنند و اجازه می دهند که همسرانشان بی حجاب ظاهر شوند و در میان نامحرمان بگردند.

وی افزود: برخی از شوهران، همسرانشان را وادار به تماشای سایت های غیراخلاقی بر روی اینترنت و صحنه ها و فیلم های مستهجن و ناپسند می کنند. این افراد فاقد مروت، اخلاق و ایمان هستند که دست از حیا و اخلاق شسته اند.

شیخ عبدالمنعم بن عبدالعزیز الحسین(خطیب مسجد جامع استان الاحساء) تبادل عکس ها و صحنه های مستهجن از طریق بلوتوثو تلفن همراه را مسبب مشکلات روانی و اجتماعی و امنیتی دانست که نسل کنونی را تهدید می کند و نهادهای نظارتی از نظر فنی و فن آوری قادر به مقابله با آن نیستند.

وی افزود: امکان دستیابی به این گونه فیلم های مستهجن کاملا راحت است و هر جوانی قادر است با خرید یک دستگاه دریافت شبکه های ماهواره ای، به تعداد بسیار زیادی از شبکه های مستهجن دست یابد.
برای باز کردن قفل برخی از شبکه های کارتی نیز بازار سیاهی در عربستان شکل گرفته است که جوانان به راحتی می توانند با تهیه کارت های مربوط به شبکه های مستهجن با قیمت های بسیار ناچیز به این شبکه ها دسترسی پیدا کنند.

شیخ عبدالمنعم در ادامه خاطر نشان کرد: ترویج صحنه های مستهجن بر روی سایت های اینترنتی به شدت افزایش یافته و اینک ترویج همجنس گرایی نیز شدت گرفته و استفاده از فیلترشکن ها نسبت به گذشته بسیار ساده تر شده است.

وفاء بنت حسین الحواج(استاد دانشکده ادبیات دانشگاه ملک فیصل) نیز تاکید کرد: برخی از افراد به تماشای فیلم های مستهجن اعتیاد پیدا کرد اند و این مساله به بخشی از زندگی روزمره آنان تبدیل شده است به همین سبب جرایم اخلاقی در جامعه سعودی نسبت به گذشته افزایش یافته است و موارد آزار جنسی، تجاوز و همجنس گرایی بیشتر شده است.

سلمان بن محمد الحجی(عضو شورای شهر در استان الاحساء و عضو هیات علمی دانشکده فن آوری) نیز تاکید کرد: مشکلات ناشی از تماشای فیلم های مستهجن در میان مقطع های سنی مشاهده می شود که انتظار می رود دوره نوجوانی را پشت سر گذاشته و به تعقل رسیده باشند.
وي گفت : در شکايت هاي رسيده به دستگاه هاي قضايي از شکايت برخي از همسران از شوهرانشان به سبب عدم تمايل به آن ها و ترجيح تماشاي فيلم ها و سايت هاي مستهجن به چشم مي خورد که در بسياري از اين موارد اين مساله به نوعي اعتياد تبديل شده است.