به گزارش افکارنیوز، ائتلاف مخالفان سوریه با اظهار تأسف شدید از عدم دعوت این گروه برای شرکت در نشست سران عرب در شرم الشیخ اعلام کرد: این اقدام به منزله عقب نشینی اتحادیه عرب از به رسمیت شناختن ائتلاف مخالفان به عنوان نماینده قانونی ملت سوریه و به حالت تعلیق درآوردن قوانین صادره از سوی اتحادیه عرب در این باره است.

ائتلاف مخالفان سوریه با صدور بیانیه ای در این باره افزود: در نشست ششم مارس ۲۰۱۳ وزرای امور خارجه کشورهای عرب، ائتلاف ملی مخالفان را به عنوان تنها نماینده قانونی ملت سوریه و طرف اصلی مذاکره با اتحادیه عرب دانست و به دنبال موافقت ۱۱۴ کشور عضو سازمان ملل با این امر، نشست های سران اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در دوحه و کویت نیز بر این امر تأکید کرد.

هیأت مخالفان سوریه در پایان بیانیه اش، حمایت و کمک اتحادیه عرب به ائتلاف را راهی برای مقابله با خطرهای آتی برای کل منطقه دانست و بازگرداندن کرسی نمایندگی سوریه در اتحادیه عرب به مخالفان و سلب مشروعیت از نظام سوریه به رهبری بشار اسد را حداقل کمک لازم دانست.

یادآور می شود در بیست و ششمین نشست سران اتحادیه عرب که امروز شنبه در شرم الشیخ مصر آغاز شده است، صندلی نمایندگی سوریه خالی بود و پرچم رسمی دولت سوریه بر روی میز آن قرار داده شده بود.
هنوز دلیل عدم دعوت از ائتلاف مخالفان برای شرکت در نشست سران عرب، مشخص نیست.

یادآور می شود وزرای امور خارجه عرب در نشست نوامبر ۲۰۱۱، عضویت سوریه را به حالت تعلیق درآورده بودند. سپس در نشست سال ۲۰۱۳ این اتحادیه، در اقدامی کودکانه کرسی دولت سوریه به نمایندگان مخالفین سوری واگذار شد. در نشست ۲۰۱۴ کویت، این صندلی همچنان با پرچم جعلی مخالفان، اما خالی بود و اکنون پرچم رسمی دولت سوریه به جای اصلی خود بازگشته است.