به گزارش افکارنیوز، عبدالباری عطوان شنبه در بخشی از سرمقاله پایگاه خبری رأی الیوم تاکید کرد: هنوز جنگ، در روزهای نخست قرار دارد. عربستان ۱۸۵ جنگندۀ پیشرفته را به کار گرفته است و از زمان حمله آمریکا به عراق برای آزادسازی کویت در سال ۱۹۹۱، به کارگیری این همه جنگنده در منطقه سابقه نداشته است.

وی با اشاره به این که تاکنون مهم ترین محور بسیجِ کشورهای عربی ضد ایران، تاکید بر جزایر سه گانه در خلیج فارس بوده است، خاطر نشان کرد: در دیداری که با یک مسئول ارشد یکی از کشورهای عربی داشتم، از زبان او شنیدم که بسیج کشورها ضد ایران را محکوم کرد و گفت: این کار دیوانگی است، زیرا در آن صورت ما به عنوان اهالی منطقه، بزرگ ترین بازنده خواهیم بود. آیا می خواهند که ما الگوی اقتصادی خود را که طی سال ها بنیاد نهادیم، از دست بدهیم؟ ما صدها، بلکه هزاران میلیارد برای احداثزیرساخت‌های مختلف خرج کرده ایم و آیا معقول است که همه را فدای جزیره هایی کوچک کنیم که مساحتِ آنها از ۱۱ کیلومتر مربع فراتر نمی رود؟

به نوشته عطوان، یک مقام بلندپایه عرب دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره وجود شمار زیادی جنگنده و چند ناو هواپیمابر و بیش از ۲۰۰ ناوچه آمریکایی و غربی در آب های خلیج فارس گفته است: این ناوچه ها و ناوها، هیچ ارزشی ندارند و نمی توانند از ما حمایت کنند. کافی است کارخانه های تصیفه آب ما را هدف قرار دهند. آن گاه ما از تشنگی خواهیم مرد…

عطوان در پایان نوشت: کاش می توانستم نام این مقامات عرب را ذکر کنم. البته تصمیمسازان کشورهای شورای همکاری می دانند که منظور من چه کسانی هستند.