به گزارش افکارنیوز،پس از چند هفته عملیات سنگین شهر تکریت قلب استان صلاح‌الدین آزاد شد. این آزادسازی با تلاش شبانه‌روزی ارتش و نیروهای مردمی عراق انجام گرفت و این استان بیش از ۲۴ هزار کیلومتر مربعی که تا قبل از نوروز بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع از آن آزاد شده بود بارقه‌های امید بیشتری را برای موفقیت های انبوه در این کشور زنده کرده است.

شهر " تکریت " که در ۱۴۰ کیلومتر شمال " بغداد " و روی رودخانه " تگریس " بوده پس از آزادسازی پرچم عراق در قلب " تکریت " به اهتزاز درآمده و کارمندان جهت ورود به ادارات فراخوان شده‌اند.
داعش عامل " عربستان " و " رژیم صهیونیستی " است / پیروزی‌های ملت عراق در سایه راهنمایی‌های مرجعیت
سردار " محمد اسماعیل کوثری "، رئیس کمیته دفاعی امنیتی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران، درباره آزادسازی شهر " تکریت " و مسیر آینده آ‍زادسازی باقی مناطق اشغالی در اختیار داعش اظهار داشت: ملت " عراق " به فتوای " آیت‌الله سیستانی " لبیک گفتند.
وی ادامه داد: اگر حکم شرعی آیت‌الله سیستانی و حرکت عمومی مردم برای مقاومت نبود، داعش خیلی از اقداماتی که استکبار، " عربستان " و " رژیم صهیونیستی " از این گروه تروریستی مطالبه می‌کرد را به سرانجام می‌رساند.
رئیس کمیته دفاعی امنیتی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دو عامل مهمی که باعثپیروزی ارتش و نیروهای مردمی عراق شد، رهبری و حمایت مردم " عراق " بود و در آینده نزدیک پیروزی‌های بیشتری در انتظار ملت عراق است.
اسفندیاری: آزادسازی استان " نینوا " ظرف شش ماه آینده محقق می‌شود
آزادسازی استان " احمد اسفندیاری " رئیس مرکز جهانی حمایت از حقوق بشر در گفتگو با خبرنگار دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران؛ درباره آزادسازی استان " نینوا " و درباره تلاش ارتش و نیروهای مردمی عراق برای آ‍زادسازی بخش‌های باقیمانده عراق گفت: آزادسازی استان " نینوا " ظرف شش ماه آینده محقق می‌شود.
وی با اشاره به تلاش‌های مجدانه طیف‌های مختلف عراقی خاطرنشان کرد: وعده‌ای که داده شده ظرف شش ماه مشکل " عراق " حل می‌شود.
فروزنده: موفقیت های ملت عراق بسیا چشمگیر است
" لطف الله فروزنده " رئیس دبیر خانه مجمع عالی بسیج در گفتگو با خبرنگار دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران؛ درباره موفقیت‌های ارتش عراق و نیروهای مردمی و شکست تروریست‌های تکفیری در منطقه وسیعی از استان " صلاح الدین " اظهار داشت: موفقیت‌های مردم عراق بسیار چشمگیر است.
نقش هدایت و راهبردی جمهوری اسلامی ایران
وی ادامه داد: ملت عراق از مدل بسیج استفاده می‌کنند و این از افتخارات ایران بوده نشان می‌دهد که کشورمان نقش مستشاری و راهبردی دارد.
ایران عملا نشان داد که با پدیده داعش مبارزه می‌کند
رئیس دبیر خانه مجمع عالی بسیج خاطر نشان کرد: ایران عملآ نشان داد که با پدیده داعش مبارزه می‌کند و آمریکا در عمل هیچ اقدامی انجام نداده است.
سردار جوانی: فرمان حیدرالعبادی تحقق می‌یابد / داعش از هم اکنون یک نیروی شکست خورده در استان نینواست
سردار " یدالله جوانی " مشاور عالی نمایندگی ولی فقیه در سپاه در گفتگو با خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران؛ درباره فرمان حیدرالعبادی و اقدام برای آزادسازی استان " نینوا " اظهار داشت: در مناطقی که داعش در بین جمعیت پناه گرفته و در بین مردم پنهان شده باید ارتش عراق از تاکتیک‌هایی استفاده کند که به مردم کمترین آسیب برسد.
**زمان آزادسازی موصل و استان نینوا قابل پیش‌بینی نیست
وی افزود: تعیین زمان برای آزادسازی استان نینوا و شهر موصل دشوار بوده و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که موصل چه زمانی آزاد می‌شود؛ اما تجربه عراق در چند ماه گذشته نشان داد که آنها سازماندهی پیدا کرده و برنامه‌های موفقی را پیاده کردند و در هر کجا عملیاتی انجام دادند موفق بودند و قطعا عملیات آزادسازی در این استان هم موفق خواهد بود.
**برنامه‌ریزی برای آزادسازی استان نینوا قطعا به نتیجه می‌رسد
مشاور عالی نمایندگی ولی فقیه در سپاه با اشاره به موفقیت‌های دولت و ملت عراق در مقابل تروریست‌ها تصریح کرد: پیروزی‌های بدست آمده در " آمرلی "، " جرف‌الصخر " و " جلولا " به وسعت ۳۰۰ کیلومتر مربع داعش را در یک تنگنای راهبردی قرار داده است و دولت ملت و ارتش عراق در یک موقعیت برتر قرار دارند.
**داعش پایه مردمی ندارد
وی ادامه داد: داعش پایه مردمی ندارد و تصور می‌شود با ایجاد تفرقه و جنگ‌های مذهبی و تقسیم عراق به دو گروه شیعه و سنی به نتیجه برسد و ملت عراق با توجه به خیانت‌ها و جنایت‌های داعش یکپارچه ایستادگی کردند.
**داعش یک نیروی شکست خورده در استان نینوا
سردار جوانی با اشاره به اینکه فرمان حیدرالعبادی نخست وزیر عراق چون پایه مردمی دارد قطعا تحقق می‌یابد خاطرنشان کرد: تمام ملت عراق در مقابل داعش به میدان آمده و قطعا نینوا آزاد خواهد شد و این گروه تروریستی از هم اکنون یک نیروی شکست خورده در استان نینواست.
شیخ الاسلام: آزادسازی استان نینوا را دور نمی‌بینیم
" حسین شیخ الاسلام " مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه پاکسازی استان " دیاله " انجام شده و آیا آزادسازی استان نینوا با کمک نیروهای مردمی انجام خواهد شد، اظهار داشت: آزادسازی استان نینوا را دور نمی‌بینیم و این استان به زودی آزاد خواهد شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین " محمدحسنی ": قطعاً استان نینوا آزاد خواهد شد / ملت عراق تروریست‌ها را از توهم خارج خواهد کرد
حجت‌الاسلام و المسلمین " عباس محمد‌ حسنی " در گفتگو با خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران درباره آزادسازی استان نینوا و آینده دولت و ملت عراق اظهار داشت: آینده از آن ملت و دولت عراق است.
وی افزود: شک نکنید که تروریست‌ها آینده‌ای ندارند و در توهم به‌سر می‌برند و به یاری خدا ملت عراق آن‌ها را از توهم خارج خواهد کرد.
جانشین سازمان عقیدتی - سیاسی ارتش در پاسخ به سؤال باشگاه خبرنگاران درباره فرمان " حیدرالعبادی " و اینکه آیا استان نینوا آزاد خواهد شد، خاطرنشان کرد: شک نکنید که نینوا آزاد خواهد شد و عراق فقط جای عراقی‌هاست.
سردار ناوندی: با تفکر بسیجی به زودی بساط داعش در عراق برچیده می‌شود / ارتش سوریه با این تفکر در برابر رژیم صهیونیستی ایستاده است
سردار " سید صادق ناوندی " رئیس سازمان بسیج کارمندان در گفتگو با خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران؛ درباره‌ آزادسازی استان " صلاح‌الدین " ضمن اشاره به پیروزی‌های ارزشمند دولت و ملت عراق اظهار داشت: پیشروی‌های ارتش و نیروهای مردمی عراق بسیار ارزشمند بوده و با تفکر بسیجی در آینده نزدیک بساط داعش در عراق برچیده می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در سوریه نیز استکبار پیش‌بینی کرده بود که ظرف ۶ ماه حکومت " بشار‌ اسد " را ساقط می‌کند و با ورود تفکر بسیجی در سوریه این ارتش در برابر رژیم صهیونیستی ایستاده است و علی‌رغم اینکه همه دنیا منهای ایران، ضد سوریه است، دشمنان راه به جایی نبردند.
" حیدر العبادی " نخست وزیر عراق پس از آزادسازی مرکز استان " صلاح‌الدین " گفت: هدف بعدی شهر " موصل " مرکز استان " نینوا " خواهد بود.
استان " نینوا " که وسعتی بیش از ۳۷ هزار کیلومتر مربع دارد و بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده سیبل بعدی ارتش و نیروهای مردمی عراق است که به نظر می‌رسد باعثپیروزی نهایی دولت و ملت عراق بر تروریست‌های تکفیری است.
با آزادسازی شهر " تکریت " مرکز استان " صلاح‌الدین " دریچه جدیدی بر دمکراسی و آزادگی ملت عراق ایجاد شده و با آزادی استان " نینوا " شاهد امنیت و پیشرفت پایدار در همسایه غربی خود خواهیم بود.