به گزارش افکارنیوز، روزنامه الثوره در مطلبی به قلم امین حطیط کارشناس و تحلیلگر معروف لبنانی با عنوان کشور ویران کننده کشورهای عربی می کُشد و خودکشی می کند آورده است: در تصمیمی که با اصول و قواعد و استراتژی نظامی همخوانی ندارد سعودی ها وارد جنگی که امیدی برای پیروزی در آن نیست وارد شده است به طور حتم این جنگ به ویرانی کلی و خودکشی منجر می شود زیرا جنگی که سعودی علیه یمن به راه انداخت و ائتلاف عربی به سبک آمریکایی ها تشکیل داد جنگی عقیم که پیروزی مهاجم در آن محال است محسوب می شود.

وی می نویسد: ما هنگامی که از محال بودن پیروزی بر دشمن سخن می گوییم از نقطه نظر نظامی و این اصل نظامی که پیروزی در جنگ را به مفهوم تحقق اهداف اعلام شده برای مهاجم می داند سخن می گوییم. سعودی ها به یمن حمله کردند تا عبد ربه منصور هادی را به حکومت بازگردانند سئوال این است که آیا سعودی ها موفق به تحقق این هدف شده اند؟

حطیط بیان کرد: قبل از جواب این سئوال را بدهیم باید بگوییم که مشروعیت عبد ربه منصور هادی که سعودی ها از آن دم می زنند پایان یافته است زیرا مهلت دو ساله هادی تمام شده است و علاوه بر آن وی استعفا کرده است و قبل از آن پارلمان یمن نیز این استعفا را پذیرفته است و بنابراین ادعای سعودی ها غیر واقعی است. جدای از آن حمایت از مشروعیت با آنچه برای از بین بردن مشروعیت در کشور دیگری مانند سوریه از سوی سعودی ها انجام می شود، در تناقض آشکار است.

وی می افزاید: اما درباره تحقق هدف و بازگراندن عبد ربه منصور هادی به قدرت این مستلزم تحولات میدانی است و این سیطره با حملات هوایی به تنهایی میسر نمی شود به هر اندازه که حجم کشتار و ویرانی بالا برود. سیطره با اقدام زمینی میسر می شود که در حال حاضر شرایط آن محقق نیست. سعودی‌ها نمی توانند بیش از ۸۰ هزار نظامی با انواع سلاح برای اقدام زمینی جمع کنند و این نیروها نمی توانند اهداف مورد نظر را در مقابل با خصم محقق سازند زیرا دشمن آنها توان جنگی در جنگ کلاسیک و جنگ نسل چهارم دارد. ارتش یمن به خوبی می تواند در جنگ کلاسیک وارد شود و کمیته های مردمی و نیروهای انصارالله می توانند با مهاجمان مقابله کنند به ویژه که زمین مساحت زیادی دارد و شرایط طبیعی و جغرافیایی مناسب را در اختیار دارند.

حطیط نوشت: از سوی دیگر سعودی ها به دنبال کشاندن کشورهای عربی و اسلامی و مشارکت دادن آنها در جنگ زمینی علیه یمن هستند که تاکنون موفقیتی به دست نیاورده اند به ویژه که پاکستان تصمیم به عدم مشارکت گرفته است و علت مخالفت آن نیز درست است زیرا نمی خواهد نقشی در دودستگی میان مسلمانان داشته باشد موضوعی که سعودی ها در تجاوز به یمن به آن توجهی نکردند.

آیا سعودی ها تا این اندازه از نظر نظامی و استراتژیکی نادان هستند تا حمله ای که دست یابی به اهداف آن محال است را آغاز کنند؟ یا موضوع به گونه ای دیگر است؟ بعید نیست که در تصمیم نادرست سعودی ها وسوسه کردن دیگران در کار باشد و کسانی که سعودی ها را به جنگ تشویق کرده اند هدفش فرو بردن آن در باتلاقی بوده است که خروج از آن با شکست همراه است موضوعی که نمونه آن را در تاریخ نزدیک شاهده بودیم و آن سرنوشت صدام بود که گرفتار وسوسه آمریکایی ها شد و عراق را وارد مصیبتی کرد که هنوز تبعات آن تمام نشده است.

آمریکایی ها به خوبی می دانند که سعودی ها شانس و فرصتی برای پیروزی ندارند و با فهم این موضوع آنها را تشویق کرده است تا سعودی ها را سرگرم یمن کنند تا نگاه آنها را از تحولات اساسی منطقه از جمله پرونده ای هسته ای ایران و موضوع سوریه و عراق منحرف کند.

اما اسرائیل که ناتوان از رها شدن از نابودی مقاومت و محور مقاومت و سلاح آن است این جنگی که سعودی به راه انداخته اند و احتمال توسعه دامنه آن وجود دارد تا به جنگ مذهبی میان اهل سنت و شیعه و عرب یا خود عرب ها تبدیل شود را بهترین راه برای جبران شکست های خود در سوریه و در برابر محور مقاومت می داند و منافع خود و سعودی را در این جنگ یکی می داند.

برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس که می دانند سعودی ها دستاوردی از جنگ یمن به دست نمی آورند و تنها بیزاری و کینه ملت یمن علیه سعودی ها بیشتر خواهد شد، این جنگ را فرصتی برای رها شدن از هیمنه سعودی ها و فروپاشی آن و قرار دادن نقشه اش پس از شکست بر روی میز می دانند.

حطیط در ادامه می نویسد: تجاوز عربستان به یمن موضوع ساده ای در تاریخ منطقه نیست و ما در تاریخ معاصر عربی نظیر آن را ندیده ایم و در سطح عربی جنگ نخست میان دو کشور عربی یا دو طرف عربی است و درسطح اسلامی در دوره معاصر جنگ نخست با ابعاد مذهبی است. همانگونه که در نشست هرتزلیا اسرائیلی ها، فتنه انگیری میان اهل سنت و شیعه، عرب و فارس به جنگ پایان ناپذیر که ویرانی متقابل طرف ها را منجر می شود، محسوب شده است.

وی بیان کرد: سعودی ها وارد جنگی شده اند که آماتور و حرفه ای می داند که تحقق اهداف آن امکان پذیر نیست و این بدیهی است.سعودی ها در واقع جنگی اسرائیلی صهیونیستی غربی را به راه انداخته اند.این جنگی در راستای تحقق اهداف صهیونیست ها و اهداف استعمار غربی اشغالگری است.این جنگی است که سعودی ها در پایان شکست خورده از آن بیرون می آیند البته اگر بتوانند به شکل کنونی و در قالب یک کشور وجود داشته باشند.