به گزارش افکارنیوز، " احمد بن عقیل الخطیب " بر اساس فرمان " سلمان بن عبدالعزیز " برکنار شد و " محمد بن عبدالملک بن عبدالله آل الشیخ " به عنوان سرپرست وزارت بهداشت جانشین وی شد تا بدین ترتیب شمار وزرای بهداشت برکناری عربستان در طول یکسال به چهار وزیر برسد.

" ویروس کرونا "، کیفیت پایین خدمات، رفتار نامتناسب، افزایش شمار قربانیان، مافیای دارو و شکست پروژه هایی بهداشتی و درمانی به عنوان بزرگترین مشکلات بخش بهداشت و درمان عربستان به شمار می آیند که ممکن است دلیل برکناری وزیر مذکور باشند.
وزارت بهداشت عربستان جمعه گذشته اعلام کرده بود که به دنبال درگذشت یک بیمار مبتلا به کرونا در ریاض، شمار مبتلایان به این ویروس به ۴۲۶ نفر افزایش یافته است. در بیانیه وزارت بهداشت عربستان آمده است از ژانویه ۲۰۱۲ تاکنون ۹۷۷ نفر به بیماری کرونا مبتلا شده اند که ۴۲۶ نفر از آنها جان خود را از دست داده اند و ۵۴۲ نفر نیز بهبود یافته و ۹ بیمار نیز تحت درمان هستند.

از سوی دیگر، کاربران پایگاه های اجتماعی انتشار فایل ویدئویی درگیری لفظی احمد الخطیب وزیر بهداشت سابق با یک شهروند عادی را دلیل برکناری الخطیب می دانند که آن با انتقال پدر شهروند مذکور به بیمارستان های ریاض مخالفت می نماید.

از سوی دیگر، نسبت مبتلایان به سرطان در عربستان به ۹۰ مورد در ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. به موازات این افزایش، انجمن های مقابله با سرطان در راستای اطلاع رسانی به شهروندان درباره این بیماری تلاش می کنند.

علاوه بر این موضوع مافیای دارو و قراردادهای واکسن های گران قیمت از جمله بحران های موجود در بخش بهداشت و درمان عربستان به شمار می آید که هنوز ابعاد آن کشف نشده و اطلاعات کافی درباره آن وجود ندارد. اما قدر مسلم آن است که با هدف فروش هر چه بیشتر واکسن از سوی شرکت های دارویی بزرگ جهان، در کشورهایی مانند عربستان که شمار مبتلایان به بیماری هایی مانند کرونا و آنفولانزای خوکی، فراوان است، درباره این بیماری ها بزرگنمایی شده است.

در این میان، زهیر الغریبی رئیس مرکز ملی حمایت از مبتلایان به بیماری قند عربستان در ماه ژوئن ۲۰۱۴ اعلام کرده بود که این بیماری ماهیانه ۴ میلیارد ریال برای عربستان هزینه دربردارد و براساس آمار دیگری، حجم گردش سرمایه در "بازار سرطان" در دنیا، به ۱۶۰ میلیار دلار می رسد.