به گزارش افکارنیوز، " زهران علوش " به صورت مستقیم از سوی " بندر بن سلطان " رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان تأسیس و حمایت مالی و تسلیحاتی شد.

بندر امیدوار بود که با نیروهای وهابی علوش بتواند نظام سوریه را سرنگون کند و وارد دمشق شود؛ اما این رؤیای او هیچگاه به واقعیت نپیوست.
" محمد زهران عبدالله علوش " سال ۱۹۶۰ در غوطه در خانواده‌ای وهابی و افراطی به دنیا آمد. پدر اول " عبدالله علوش " یکی از مهمترین سران وهابی اخوان المسلمین در سوریه بود.

زهران دارای مدرک " شریعت اسلامی " از دانشکده شریعت دانشگاه دمشق است. وی پس از تکمیل تحصیلات دانشگاهی در سوریه، به عربستان سفر کرد و در آنچا زیر نظر شیوخ معروف وهابی سعودی به تحصیل پرداخت. افرادی مانند " عبدالعزیز بن باز "(که در آن زمان مفتی عربستان بود) و " عبدالله بن عبدالعزیز العقیل "(که رئیس هیئت دائمی شورای عالی قضایی عربستان بود) از استادان زهران در عربستان بودند.
علوش پس از آن به سوریه بازگشت و با یک شریک سعودی، شرکتی را تحت عنوان خدمات ساخت و ساز راه اندازی کرد. در همان زمان نیز به صورت مخفیانه فعالیتهای امنیتی خود را به نفع اخوان المسلمین و اطلاعات عربستان آغاز کرد.

وی پس از تأثیرگذاری بر جوانان دوما و غوطه، آنان را به سوی وهابیت کشاند تا بتواند هسته‌های تروریستی کوچکی را تشکیل دهد. به دلیل همین فعالیتها از سال ۱۹۸۷ تحت تعقیب سرویسهای اطلاعاتی سوریه قرار گرفت.

علوش در سال ۲۰۰۹ به اتهام دست داشتن در برنامه ریزی برای انجام عملیات تروریستی دستگیر شد. علوش به خاطر همین اتهام به زندان افتاد، اما در ژوئیه ۲۰۱۱ مشمول عفو عمومی ریاست جمهوری شد و توانست به همراه شمار قابل توجهی از کسانی که در جریان ناآرامیها به دلیل دست داشتن در اقدامات مسلحانه زندانی شده بودند، از زندان خارج شود.