به گزارش افکارنیوز، رویترزاعلام کرد: قیمت نفت که پیش از این تحت تاثیر مازاد عرضه و افت تقاضا با کاهش همراه شده بود، امروز چهارشنبه نیز پس از اعلام دستورات سلمان شاه عربستان در اعمال تغییرات گسترده با کاهش بیشتری مواجه شده است.

سلمان بن عبدالعزیز شاه عربستان سعودی، صبح امروز با صدور احکامی سلطنتی عزل و نصب‌های جدیدی در برخی از پست‌های سیاسی و امنیتی ایجاد کرد.

بر اساس یکی از دستورات صادر شده از سوی سلمان شاه عربستان، خالد الفالح به عنوان وزیر بهداشت و رئیس شرکت نفتی آرامکوی عربستان منصوب شده است. وی جانشین علی النعیمی وزیر نفت عربستان خواهد شد که پیش از این ریاست این شرکت بزرگ نفتی را بر عهده داشته است.

النعیمی ۷۹ ساله از سال ۱۹۹۵ میلادی تاکنون وزیر نفت عربستان سعودی بوده است و نقش مهمی در تصمیم نوامبر گذشته ریاض برای عدم کاهش تولید نفت به منظور حمایت از قیمت های جهانی داشته است.

فعالان بازارهای جهانی به دقت تحولات مربوط به تغییرات سیاسی و امنیتی عربستان را رصد می کنند. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱۴ سنت کاهش به کمتر از ۶۴.۵۰ دلار رسیده است. قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با ۱۳ سنت کاهش، ۵۶.۹۳ دلار داد و ستد شده است.

موسسه مالی بارکلیز پیش بینی کرده است که قیمت نفت با نوسانات بیشتری روبرو خواهد شد. رشد عرضه در بسیاری از بازارها هنوز به سرعت ادامه دارد و افزایش سطح ذخایر جهانی انرژی نیز فشار زیادی را بر قیمت نفت وارد خواهد کرد.

پایین بودن رشد اقتصادی نیز می تواند موجب کاهش بیشتر قیمت نفت شود. افت احتمالی رشد اقتصادی آمریکا در سه ماه نخست امسال عامل مهمی است که می تواند نوسانات قیمت نفت در کوتاه مدت را مشخص کند.