به گزارش افکارنیوز، " مجتهد " فعال عربستانی مشهور که به‌دلیل انتشار اخباری محرمانه از خاندان حاکم در عربستان شهرت زیادی کسب کرده و احتمالا یکی از شاهزادگان سعودی است؛ ۲۰ روز پیش در نوشته های خود به تصمیم محمد بن سلمان برای رساندن خود به منصب ولیّ ولی عهد اشاره کرده بود.

مجتهد در اولین واکنش خود به عزل و نصب‌های جدید در خاندان آل سعود در صفحه خود در توییتر نوشت: مقرن بن عبد العزیز ولی عهد پیشین عربستان می‌دانست که کنار گذاشته خواهد شد و از فشارهای اخیر این موضوع را فهمیده بود؛ ولی تا عصر روز سه شنبه هیچ درخواست رسمی در این خصوص از سوی پادشاه به وی نرسیده بود.

به نوشته مجتهد، عصر روز گذشته(سه شنبه) موعد ضیافت شامی بود که مقرن بن عبد العزیز هر چند وقت یک بار برای خانواده آل سعود برگزار می‌کند و دعوت شوندگان در این مراسم لباس رسمی نمی‌پوشند، مگر اینکه مقام رسمی در آن حضور داشته باشد.

مهمان ویژه این شام روز گذشته «جان کی» نخست وزیر نیوزلند بود و این مسئله به مهمانان اطلاع داده شده بود و این بدان معنی است که تا پایان این ضیافت شام، مقرن ولی عهد بوده است.

بعد از شام ساعت ۱۰ پادشاه مقرن را فراخواند و از قول پادشاه به وی گفته شد: «شما کوتاهی نداشته‌اید ولی ما دوست داریم که از توانایی جوانان استفاده کنیم» و مقرن هم در پذیرفتن این کلام تردیدی نکرد.

این مسئله به اطلاع اعضای خانواده حاکم رسانیده شد ولی " متعب بن عبد‌الله " بین این شخصیت‌ها نبوده است و ساعت ۱۱ همه چیز قطعی شده بود وسپس برای جلوگیری از هرگونه تلاش برای مانع تراشی در برابر این تصمیم، این خبر صبح زود اعلام شد.

اعلام این مسئله(برکناری مقرن بن عبد العزیز) بین سایر تصمیمات به این دلیل صورت گرفت تا قضیه برکناری ولیعهد یک مسئله عادی جلوه داده شود.

عادل جبیر را آمریکا برای وزارت خارجه انتخاب کرد

مجتهد در ادامه اسامی کسانی که در هیئت بیعت با محمد بن سلمان موافق و مخالف بوده‌اند را منتشر کرد و به نوشته وی از بین نوه‌ها مشعل بن سعود، محمد بن فهد و محمد بن سعد با ولی عهدی سلمان مخالف بوده‌اند و از بین فرزندان عبدالعزیز نیز احمد، عبد الاله، ممدوح، متعب، طلال، بندر ترکی و عبد الرحمان با ولی‌عهدی محمد بن سلمان موافق نبوده‌اند. برادران سلطان نیز در بین مخالفان هستند.

مجتهد می‌نویسد، نکته عجیب این است که خالد بن عبد الله با ولی عهدی محمد بن سلمان موافقت کرده و موافقت او چه بسا به این دلیل باشد که از برادر خود متعب ترس دارد.

مشعل بن عبد العزیز از موافقان محمد بن سلمان است که در مقابل موافقت خود چندین میلیارد دریافت کرده است.

مجتهد پیش بینی کرده است که لیست موافقان و مخالفان تا عصر امروز تغییر کند؛ چرا که ممکن است برخی‌ها با گرفتن پول ساکت شوند.

مجتهد در بخش دیگری از سخنان خود مینویسد که فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه محمد بن سلمان را قانع کرده است تا با وی رابطه محکمی را برقرار کند و اولاند این کار را از طریق گرفتن مواضع نمایشی در توافق هستهای با ایران و در بحران یمن، انجام داده است.