به گزارش فارس، شبكه تلويزيوني سيانان گزارش داد بر اساس اعلام گروه ويژه تحقيقات ارتش آمريكا در افغانستان، در حدود ۶۰۰ ميليون دلار از قراردادهاي حمل و نقل به ارزش ۲.۱۶ ميليارد دلار در اختيار خردهپيمانكاران و دلالان وابسته به طالبان و شورشيان نظامي قرار گرفته است.

*شرکت‌های پیمانکار حمل‌و‌نقل با عناصر طالبان ارتباط دارند

براساس تحقیقات و بررسی‌های ارتش آمریکا مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه چهار شرکت از هشت شرکتی که با آمریکا قرارداد دارند در ارتکاب جرائم و حمایت از شبه نظامیان در افغانستان دست داشته‌اند. تمامی این هشت شرکت در حال حاضر طی قراردادی به ارزش ۲.۱۶ میلیارد دلار در افغانستان مشغول به کار هستند.

*آمریکایی برای تامین امنیت مسیر کامیون‌های خود به طالبان رشوه می‌دهند

یک مقام وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) که خواست نامش فاش نشود، گفت: بخشی از پول این قرارداد به رانندگان کامیون تعلق می‌گیرد تا غذا و آذوقه مورد نیاز ارتش آمریکا را از مسیر‌های امن به مقصد برسانند و آنها نیز مبالغ را در اختیار نیرو‌های امنیتی می‌گذارند تا به عنوان باج به نیرو‌های طالبان پرداخت کنند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده بعضی از مقامات نظامی از این اخاذی‌ها با خبر هستند اما اعتقاد دارند که به موقع رسیدن و سالم رسیدن تدارکات به نیروهای امریکایی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
به عنوان نمونه، مقامات اطلاعاتی امریکا رد ۳ میلیون و ۳۹۹ هزار دلار و ۲۷ معامله را در حساب یک فرمانده پلیس ملی افغانستان پیدا کردند.
به گفته سازمان حسابرسی حکومتی امریکا، هرگونه پرداختی به فروشندگان محلی خطر تقلب و کلاهبرداری و همچنین انتقال وجوه به سازمان‌های دشمن امریکا را در پی دارد.

*پنتاگون پیش از این نسبت به تامین مالی طالبان از سوی آمریکا هشدار داده مبود

پیش از مقامات پنتاگون در ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ نسبت به احتمال وقوع این موضوع هشدار داده بودند که موجب شد تا کنگره آمریکا گروه ویژه‌ای را برای بررسی صحت این ادعا تعیین و گزارش‌های خود درباره تامین مالی طالبان از سوی آمریکا ارائه کند.
این گروه تمامی اطلاعات مربوط به گزارش‌های مالی، اسناد قرارداد‌ها با خرده‌پیمانکاران نظامی و مذاکرات بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ را جمع‌آوری کرده و به کنگره ارائه کردند.
ارائه این گزارش موجب شد تا مقامات آمریکایی ساختار پاداش و حسابرسی بسیاری از قرارداد‌های موجود را بررسی و خطا‌های موجود را اصلاح کنند اما این در حالی بود که بخش عظیمی از مبلغ قرارداد در اختیار نیرو‌های طالبان قرار گرفته بود.
این مقام پنتاگون تصریح کرد این قرارداد به حمل و نقل سربازان آمریکایی در افغانستان و جابجایی ۷۰ درصد از غذا و آذوقه نیرو‌های آمریکایی در این کشور مربوط می‌شود.
هشت شرکت انتقالاتی که با آمریکا قرارداد دارند، هنوز نیز درزمره معامله گران قراردارند و حتی قرارداد های شان تا شش ماه دیگر نیز تمدید گردیده است.
یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد: در قراردادهای آتی تجدید نظر لازم به عمل خواهد آمد و تغییرات به گونه‌ای خواهد بود که تعداد شرکت‌ها از هشت به حداقل ‌۳۰ شرکت افزایش یابد و سیستم امنیتی مجموعه نیز تغییر کند.
گزارشهاي رسيده حاكي از آن است كه اين تحقيقات تنها مربوط به شركتهاي حمل و نقل ميشود در حالي كه شمار ديگري از شركتها در افغانستان فعاليت ميكنند كه اطلاعي از آن ها در دست نيست و نيروهاي طالبان از پولهاي دريافتي آنها براي خريد سلاح و تجهيزات نظامي استفاده ميكنند.