به گزارش خبرگزاري فارس، جنگ مخفي حزبالله و اسرائيل سلسله مطالبي است به قلم حسن خامهيار محقق و پژوهشگر كه در چند شماره درباره تقابل اطلاعاتي حزبالله و اسرائيل منتشر ميشود.


*دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی لبنان کمر موساد را می شکنند

با وجودی که لبنان در دو سال گذشته در بحران سیاسی داخلی کمر شکنی بسر می‌برد، اما سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی این کشور از پای ننشسته و با شناسایی و دستگیری جاسوسان دانه درشتی موفق شدند کمر اسرائیل را در لبنان بشکنند.
شناسایی و دستگیری " فایز کرم " سرتیب بازنشسته ارتش و دستیار سیاسی ارشد، ژنرال " میشیل عون "، رهبر جریان ملی آزاد و متحد حزب الله، و نیز شناسایی و دستگیری شبکه خانوادگی " ادیب العلم " سرتیپ بازنشسته اداره کل نیروهای امنیتی لبنان و نیز شناسایی و دستگیری " زیاد الحمصی " شهردار سابق شهر سعد نایل در مرکز منطقه بقاع و مدیر مسئول هفته نامه " الاراده " و از نزدیکان جریان المستقبل که " سعد حریری " نخست وزیر پیشین لبنان ریاست آن را بر عهده دارد، رسوایی همکاری افراد دارای موقعیت‌های حساس و کلیدی در درون نهادهای امنیتی و انتظامی و در میان احزاب سیاسی لبنان با سازمان اطلاعاتی رژیم صهونیستی " موساد " در جامعه لبنان را به اوج رساند.

*اسرائیلی‌ها تا چه اندازه در حیاط خلوت لبنانی‌ها رخنه کرده‌اند

با دستگیری تعدادی از جاسوسان دانه درشت، و نیز ده‌ها شبکه جاسوسی، نگرانی و شگفتی محافل امنیتی، سیاسی و مطبوعاتی لبنان را فراگرفت، و این پرسش را مطرح کرد که اسرائیلی‌ها تا چه اندازه در حیاط خلوت لبنانی‌ها رخنه کرده‌اند؟ آیا با دستگیری جاسوسان دانه درشتی، تجاوزگری کیان غاصب به حاکمیت و ثبات و امنیت داخلی لبنان پایان یافته است، یا شبکه‌های جاسوسی دیگری هم وجود دارند که هنوز شناخته نشده‌اند و به فعالیت خود در زمینه جمع آوری اطلاعات ادامه می‌دهند؟
تحقیقاتی که مقام‌های قضایی و امنیتی لبنان در پی دستگیری جاسوسان دانه درشت به عمل آوردند، و بازجویی‌هایی که از آن‌ها صورت گرفت، نشان داد که سرویس‌های جاسوسی اسرائیل از سایر همکاران خود در لبنان خواسته‌اند در حال حاضر تا اطلاع ثانوی همه گونه تماس‌ها با کارگزاران خود را متوقف نماید.
این تحقیقات همچنین مشخص کرده است که کیان غاصب علاوه بر داشتن افراد جاسوس در لبنان که مأموریت‌شان فقط به جمع آوری اطلاعات محدود می‌باشد، تعدادی از افراد و شبکه‌های تروریستی هم در اختیار دارد تا در موقع لزوم دست به کار شوند.

*جاسوسان اسراییلی مستقل از یکدیگر کار می کنند

محافل امنیتی لبنان معتقدند که برخلاف سال‌های گذشته که تعدادی از جاسوس‌ها پس از کشف برخی از شبکه‌های جاسوسی، از لبنان فرار می‌کرده‌اند، اما اکنون برخی از همکاران عملیاتی اسرائیل که معتقدند هویت وهمکاری آن‌ها با اسرائیل برای محافل امنیتی لبنان فاش نشده یا هنوز مظنون نیستند، موقعیت طبیعی خود را زیر سایه همکاری با برخی از احزاب و شخصیت‌های سیاسی لبنان همچنان حفظ کرده‌اند. لذا وجود این افراد و تلاش برای شناسایی و دستگیری آنان کار دستگاه‌های امنیتی و نظامی لبنان را به شدت دشوار کرده است.
در حقیقت محافل امنیتی و ضد جاسوسی لبنان در حال حاضر برای شناسایی و دستگیری سایر افراد و شبکه‌های فعال، به اعترافات ده‌ها جاسوس دستگیر شده اکتفا نمی‌کنند، زیرا اعترافات گرفته شده از آن‌ها در حین بازجویی ثابت کرده که بسیاری از آن‌ها همدیگر را نمی شناسند، و به صورت مستقل به دستورات کارگزاران اسرائیلی خود عمل می‌کنند.

*تلاش اسراییل برای جلوگیری از فروپاشی نظام جاسوسی خود در لبنان

بجز تأمین اهداف و خواسته‌های صهیونیست‌ها هیچ گونه ارتباط ظاهری میان‌شان وجود ندارد. از سوی دیگر با توجه به تحولات سیاسی دو سال گذشته لبنان که به تغییر موضع بسیاری از محافل سیاسی و نیروهای امنیتی این کشور منجر گردیده، محافل جلسوسی و امنیتی رژیم صهیونیستی نیز راهکارها و شیوه‌های عملیاتی خود را در لبنان در همین مدت تا حدودی تعدیل کرده‌اند، تا از فروپاشی هرچه بیشتر شبکه‌های جاسوسی خود جلوگیری به عمل آورند.
با وصفی که گذشت اکنون این پرسش مطرح می‌گردد که آندسته از جاسوس‌های آزاد که تا این لحظه به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند تا چه اندازه و تا چه زمان می‌توانند خود را مخفی نگه دارند، و آزادانه فعالیت نمایند و هیچ شک و شبه‌های از سوی دستگاه‌های نظامی و ضد جاسوسی لبنان متوجه آن‌ها نشود؟ همچنین اسرائیل تا چه اندازه حاضر است از جاسوسان آموزش دیده خود چشم پوشی کند و آن‌ها را به صندوق زباله بیفکند؟

*شناسایی جاسوسان دانه درشت در گرو اراده مستقل ملی

محافل مطبوعاتی لبنان در پاسخ به پرسش‌های یاد شده و با توجه به تقاضاهای مکرر " سید حسن نصرالله " دبیر کل حزب الله مبنی بر لزوم برخورد قاطعانه با جاسوس‌های اسرائیل در جامعه لبنان و مجازات هرچه سریعتر آنان، پیشبینی کرده‌اند که با روی کار آمدن دولت ملی " نجیب میقاتی "، دامنه اقدام‌های عملیاتی برای شناسایی ودستگیری جاسوسان اسرائیل در سایر نهادهای دولتی و بخش خصوصی لبنان گسترش یابد. این محافل بر این باوردند که اگر در محافل سیاسی جامعه لبنان وحدت و انسجام سیاسی وجود داشت، و جریانات سیاسی داخلی بر سر دادگاه بین المللی رسیدگی به ترور " رفیق حریری " این همه با یکدیگر جنگ لفظی و دعوا راه نمی‌اندختند، شاید دستگاه‌های امنیتی و ضد جاسوسی دولت لبنان که از امکانات و تجهیزات پیشرفته برخوردار هستند، کارایی بهتری در کشف شبکه‌های جاسوسی داشتند.
شناسایی و دستگیری جاسوسان دانه درشت ثابت کرده که امکانات و برنامه ریزی دقیق توأم با برخورداری از اراده مستقل ملی، دستاوردهای چشمگیری در زمینه موفقیت عملیات مبارزه با عوامل رژیم صهیونیستی در لبنان داشته است.

*وابستگی های برخی دستگاه های امنیتی به جریان ۱۴ مارس جلوی برخورد قاطع با جاسوسان اسراییلی را می گیرد

شاید یکی از دلایل سستی و اشتباهات " واحد اطلاعات اداره کل نیروهای امنیتی لبنان " در برخورد با شبکه‌های جاسوسی اسرائیل، وابستگی سرلشکر " اشرف ریفی " فرمانده این واحد به جریان ۱۴ مارس و گزینشی برخورد کردن یا سیاسی برخورد کردن با شبکه‌های جاسوسی بوده است. این نوع برخوردها سبب شده است تا آسیب جدی به برخی از محافل و نهادهای جامعه لبنان وارد آید.
تا جایی که آقای " نصر الله " سال گذشته در دیدار با " زیاد بارود " وزیر پیشین کشور لبنان درباره مشکلات موجود در آن اداره کل و دلایل تأخیر در دستگیری " شربل قزی " جاسوس کار گذاشته شده موساد در لابراتوار شرکت تلفن همراه لبنان از او توضیح بخواهد.

*جاسوسان دستگیر می شوند

برخی از تحلیلگران لبنانی در واکنش به دستگیری تعدادی از جاسوسان دانه درشت، ابراز عقیده کرده‌اند که بخش اطلاعات و امنیت مقاومت اسلامی، اداره کل اطلاعات ارتش و سایر نهادهای امنیتی لبنان، از جمله واحد اطلاعات اداره کل نیروهای امنیتی لبنان، در نتیجه رهنمودهای رهبری حزب الله تصمیم جدی گرفتند، تا بدون رعایت هرگونه ملاحظات سیاسی، به صورت انفرادی یا همکاری دستجمعی با شبکه‌های جاسوسی اسرائیل در لبنان برخورد جدی به عمل آورند، و دیری نپایید که چنین برخوردی دستاوردهای ثمر بخشی در پی داشته است.
دانه درشت‌ها چه کسانی هستند؟

*مشاور ژنرال، جاسوس اسراییلی ها بود

سرتیپ بازنشسته " فایز کرم ": بازجویی‌های مقدماتی به عمل آمده از سرتیب بازنشسته ارتش و دستیار سیاسی ارشد، ژنرال " میشیل عون "، رهبر جریان ملی آزاد و متحد حزب الله نشان داد که او نظر به سابقه دیرینه همکاری با محافل اطلاعاتی و جاسوسی اسرائیل از زمان اقامت در پاریس، قبل از معرفی به دادستانی نظامی حدود یکسال در مرحله بازجویی قرار داشت.
فایز کرم در مراحل بازجویی مقدماتی کوشید، اطلاعات ضد و نقیض تحویل مأموران ضد جاسوسی دولت لبنان دهد، اما سرانجام به همکاری با صهیونیست‌ها، و سفر به فلسطین اشغالی از مرز زمینی جنوب لبنان و از آنجا عزیمت به پاریس اعتراف کرد.

*هدف مسئولان امنیتی حزب الله

در بخشی از اعترافات این جاسوس دانه درشت آمده است که پس از بازگشت از تبعید به لبنان(همراه میشیل عون) هر سه ماه یکبار عازم فرانسه می‌شده و در ملاقات با کارگزاران اسرائیلی خود، اطلاعات گرانبهایی درباره جزئیات دیدارها و ملاقات‌های ژنرال میشیل با شخصیت‌های سیاسی لبنان و نیز موقعیت و نقش مسئولان جریان ملی آزاد تقدیم اسرائیلی‌ها می‌کرده است. همچنین نظر به وجود ائتلاف سیاسی بین جریان ملی آزاد و حزب الله و دیدارهای ژنرال عون با دبیر کل حزب الله، کارگزاران اسرائیلی از " فایز کرم " می‌خواستند از شخصیت‌های مهم و امنیتی حزب الله و جزئیات ملاقات‌های عون با نصر الله اطلاعات جمع آوری کند.
کرم در بازجویی اعتراف کرده است که اسرائیلیی‌ها از او خواسته‌اند با توجه به ارتباطی نزدیکی که با برخی از رهبران حزب الله دارد، درباره زمان ملاقات‌های عون و نصر الله و جزئیات گفت و گوهای آن دو اطلاعات جمع آوری کند، و هرچه سریعتر آن‌ها را برای کارگزاران خود در فرانسه مخابره کند.

* " جریان ملی آزاد " از دشمنی با حزب الله تا نبرد با اسراییل

چنانچه تا هفت سال پیش درباره مفهوم مزدوری برای اسرائیل و چه کسی در لبنان مزدور اسرائیل است؟ با هوادارن جریان ملی آزاد بحثمی‌کردید، برای شما توجیه می‌کردند که دولت لبنان که تا آن تاریخ زیر قیمومیت ارتش سوریه قرار داشت، و عرصه را برای جریان ملی آزاد تنگ کرده بود، هواداران این جریان برای زنده ماندن فقط به اسرائیلی‌ها و فرانسوی‌ها دل بست بودند، و آزادانه به فلسطین اشغالی سفر می‌کردند. شاید برخی از آن‌ها هم بدون اراده خود و بر اثر سرنوشت بدی که داشتند در فلسطین متولد شده باشند.
زیرا پس از سرکوب شورش ژنرال " میشیل عون " در سال ۱۹۹۱ بر ضد دولت وقت لبنان توسط ارتش سوریه، او و بسیاری از هوادارانش به فرانسه پناهنده شدند، و از آنجا با دولت لبنان و حضور ارتش سوریه در لبنان به مخالفت برخاستند.
جریان ملی آزاد در طول ۱۵ سال گذشته همه تلاش خود را روی مبارزه با حضور سوریه در لبنان متمرکز کرده بود.

* " فایز کرم " وصله ای ناجور برای جریان اتحاد ملی

پس از بازگشت ژنرال عون رهبر جریان ملی آزاد از تبعید به لبنان و ائتلاف با حزب الله، و به برکت رهنمودهای دبیر کل حزب الله تحول ساختاری در مواضع این جریان به وجود آمد. به گونه‌ای که روابط " میشیل عون " با جریان مقاومت و پایداری در منطقه همچون جمهوری اسلامی ایران، سوریه و حزب الله به طرز چشمگیری گسترش یافت. وجریان ملی آزاد از این پس در ادبیات خود اسرائیل را دشمن اصلی خود معرفی کرد. لذا دستگیری " فایز کرم " و اتهام او به جاسوسی برای اسرائیل، مسئولان و هوادارن این جریان را به شدت شوکه کرد.
بسیاری از این هواداران ابتدا با شک و تردید به صحت خبر بازداشت فایز کرم نگاه کردند وگفتند که ما در رویارویی با اسرائیل شریک حزب الله هستیم، و این وصله ناجور به ما نمی‌خورد.
اما در پی انتشار اعترافات این جاسوس حرفه‌ای، شگفتی و افسوس همه محافل جریان ملی آزاد را فرا گرفت. جوانانی که در آغاز با ناباوری به داستان دستگیری فایز کرم نگاه می‌کردند دیری نپایید که با انتشار یادداشت و تصاویر جاسوس مزبور روی اینترنت تقاضای اعدام برای او کردند. این اقدام نشان داد که وجود یک جاسوس در درون جریان ملی آزاد تا چه اندازه هواداران این گروه را خشمگین و به ستوه آورده است. چشم پوشی سریع جریان ملی آزاد از این مسئول نا اهل ثابت کرد که این جریان همچنان به ائتلاف و جانبداری از مقاومت پایبند می‌باشد.

*شاه ماهی به دام می افتد

منابع امنیتی لبنان در خصوص چگونگی شناسایی و دستگیری " فایز کرم " این جاسوس دانه درشت اسرائیلی فاش کردند که همکاری جاسوسی او با اسرائیل حدود ۲۰ سال پیش آغاز شد و تا روزهای قبل از دستگیری همچنان اطلاعات ارزشمند تقدیم صهیونیست‌ها می‌کرده است. او همواره گمان می‌کرده که از ظن و شبهه به دور است، و هیچ کسی متوجه اقدامات زشت و خائنانه او نخواهد شد. او هرگز گمان نمی‌کرد که از سال ۲۰۰۷ زیر نظر مأموران ضد جاسوسی نیروهای امنیتی لبنان قرار دارد.
نامبرده سه سیم کارت تلفن اروپایی نفوذ ناپذیر در اختیار داشته است. این سیم کارت‌ها به مراکز شنود و استراق سمع سیستم‌های مراقبت امنیتی اجازه ورود به مکالمات این خطوط را نمی‌داده است. به طوری که فایز کرم از هر موقعیتی که از این سیم کارت‌ها برای تماس با اسرائیلی‌ها استفاده می‌کرد، مراکز مراقبت نیروهای امنیتی امکان شناسایی آن موقعیت‌ها را نداشتند. ولی در نتیجه یک اشتباه ساده جاسوس مزبور، موقعیت تماس و شخص تماس گیرنده به آسانی شناسایی شد.

*چگونه یک جاسوس لبنانی تنها " با نوشیدن یک قهوه " به دام افتاد

مأموران امنیتی لبنان برای رد گم کردن " فایز کرم " و جلوگیری از آگاه شدن او از اینکه درصدد دستگیری او هستند، در یک برنامه ریزی حساب شده او را به جلسه‌ای به بهانه نوشیدن قهوه احضار کرده و سرانجام دستبند مجازات در دستان او قرار دادند. مأموران امنیتی سپس همراه " فایز کرم " به خانه او درشرق بیروت رفتند، و دستگاه‌های کامپیوتری و سه سیم کارت خطوط تلفن اروپایی و همه اسناد و مدارک جاسوسی او را مصادره کردند.
مقامهاي امنيتي لبنان در بررسي اسناد مصادره شده به اين نتيجه رسيدند كه جاسوس به دام افتاده فقط اطلاعات مخصوصي درباره حزب الله در اختيار موساد قرار ميداده است.