به گزارش افکارنیوز، پس از اعلام پایان عملیات «طوفان قاطع» از سوی عربستان و شروع عملیات موسوم به «بازگرداندن امید»، «احمد عسیری» سخنگوی ائتلاف سعودی علیه یمن، مدعی شد که عملیات ائتلاف سعودی به هدف مورد نظر خود که نابودی سلاح‌های تهدیدکننده عربستان بوده، رسیده است.

در همان کنفرانس خبری و پس از آن بسیاری از مطبوعات این سؤال را از سعودی‌ها کردند که مگر هدف اولیه، بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی»(رئیس‌جمهور سابق) به حکومت نبوده و چگونه است که حال پس از شکست این هدف، مسأله دیگری را به عنوان هدف اعلام می‌کنید و مدعی هستید که به این نتیجه نائل شده‌اید؟

این مسأله پر واضح است که عربستان نمی‌خواهد شکست خود را در عملیات نظامی علیه یمن بپذیرد، شکستی که حضور کماکان «منصور هادی» در «ریاض» آن را اثبات می‌کند؛ بنابراین لازم بود تا عربستان سریعا اعلام کند که به هیچ وجه هدف ما در وهله اول بازگرداندن منصورهادی به یمن نبوده و ما ابتدا سعی کردیم تا سلاح‌های تهدیدکننده عربستان که در اختیار انصارالله قرار دارد را نابود کنیم.

اما در چند روز اخیر اتفاقاتی افتاده است که ثابت می‌کند، به هیچ وجه تهدید از روی عربستان رفع نشده است.

روزنامه الاخبار لبنان در این باره می‌نویسد: «ابتدا انهدام یک جنگنده مغربی در یمن که توسط نیروهای یمنی اتفاق افتاد و نشان داد که آن‌گونه هم که پیش از این هواپیماهای سعودی با خیال راحت اقدام به بمباران شهرها می‌کردند، دیگر چنین چیزی وجود نخواهد داشت.

مسأله بعدی نیز در هدف قرار دادن تأسیسات نفتی «آرامکو» در شهر «الظهران» در منطقه «عسیر» است که باز نشان داد، تأسیاست حیاتی و زیرساخت‌های عربستان از سوی نیروهای یمنی به شدت تهدید می‌شود».

این دو حادثه به خوبی نشان داد، سلاحی که برای تهدید عربستان و بر هم زدن موازنه نیاز باشد در اختیار نیروهای یمنی قرار دارد، اگرچه شاید سلاح پیشرفته‌ای نباشد اما کارکردی که سعودی‌ها از آن هراس دارند را با خود دارد.

با این حساب متوجه میشویم حتی عربستان به هدف ادعایی خود نیز نرسیده است و این مسأله مقامات سعودی را در یک تنگنا و پریشانی عجیب قرار داده است، از سویی بسیار سعی میکند تا کنفرانس ریاض متشکل از گروهها و قبائل یمنی همسو با عربستان را هرچه سریعتر تشکیل دهد اما به علت اختلافات داخلی این قبائل هفتههاست این کنفرانس به تعویق میافتد و از سویی ادامه حملات کور و بی هدف، صرفا باعث فشار بیشتر جامعه جهانی بر روی مقامات سعودی میشود، از آن دست فشارهایی که در جنگ غزه به طور بیسابقهای رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو را آماج حملات خود قرار داد.