"هاني البسوس" پنجشنبه در گفت وگو با العالم با اشاره به وجود اختلاف در داخل جنبش فتح تاکيد کرد که بازگشت دحلان به کرانه باختري با حمايت آمريکا و اسراييل صورت گرفته است.

البسوس اظهار داشت: رویارویی شدید کنونی بین محمود عباس و محمد دحلان پس از آن رخ داده است که دحلان به رغم مخالفت محمود عباس و با هماهنگی اسراییل به کرانه باختری بازگشته و تصمیم محمود عباس در این زمینه را به چالش کشاند.

وی گفت: آمریکا، اسرائیل و برخی از کشورهای دیگر دحلان را برای بازگشت به کرانه باختری کمک کردند.

البسوس تاکید کرد: اکنون محمود عباس با کمک دستگاه های امنیتی برای خلاص شدن همیشگی از دست دحلان تلاش می کند، امری که نشان دهنده رویارویی در داخل جنبش فتح است و اکنون تلاش می شود تا دحلان کاملا از سرزمین های فلسطینی اخراج شود.

وی گفت: بازگشت دحلان به کرانه باختری به این معناست که او همچنان تشکیلات خودگردان و جنبش فتح را به چالش می کشد و حق دارد که به عنوان نماینده مجلس قانونگذاری به کرانه باختری بازگردد.

این تحلیلگر فلسطینی خاطرنشان کرد: حمله نیروهای امنیتی فلسطینی در کرانه باختری به منزل دحلان و بازرسی کامل آن، مصادره سلاح های موجود در آنجا و بازداشت محافظانش نشان دهنده اتخاذ تصمیم قاطع برای خلاص شدن از دست اوست و عباس از بازگشت او به عرصه سیاسی نگران است.

البسوسی تصریح کرد: مسلمان دحلان با موافقت برخی کشورها به اراضی فلسطین بازگشته است. سیاست دحلان با سیاست آمریکا انسجام کامل دارد و در واقع او عامل آمریکا و اسراییل در منطقه است و اکنون، به ویژه پس از تصمیم فلسطینی ها برای مراجعه به سازمان ملل جهت به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی، به دنبال اجرای طرح های جدیدی است.

این کارشناس فلسطینی گفت: پیش بینی می شود که در داخل جنبش فتح و تشکیلات خودگردان اختلاف و دودستگی ایجاد شود و احتمال این که آمریکا و اسراییل از دحلان برای ایجاد قدرتی جدید در برابر محمود عباس حمایت کنند؛ وجود دارد که می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد.

وی تصریح کرد: برخی از رهبران جنبش فتح از دحلان حمایت می کنند و این موضوع سبب می شود تا عباس در شرایط ناگواری قرار گیرد. از سوی دیگر، اسراییل تهدید می کند که توافقنامه اسلو را لغو می کند و مانع از آن می شود تا عباس به راحتی ماه سپتامبر به سازمان ملل برود.

اين تحليلگر سياسي فلسطيني خاطرنشان کرد: اکنون گزينه هاي جايگزين محمود عباس براي آمريکا و اسراييل آماده است و دحلان مرد شماره يک براي واشنگتن و تل آويو براي برعهده گرفتن امور پس از محمود عباس است.