بيش از ۱۰۰۰ کهنه سرباز انگليسي که معتقدند عدم سلامتيشان ريشه در آزمايشاتي دارد که بيش از نيم قرن پيش در معرض آن قرار داشتهاند، پروندهشان را براي دريافت غرامت به ديوان عالي ارايه دادهاند.

دیوان عالی انگلیس این هفته درباره این که این کهنه‌سربازان اجازه دارند این پرونده غرامت را دنبال کنند تصمیم خواهد گرفت.

بروس کنت، معاون سازمان " مبارزه برای خلع سلاح هسته‌ای " از لندن در این باره گفت‌وگویی را با شبکه پرس تی وی انجام داده است:

پرس تی وی: بسیاری از این کهنه‌سربازان سرطان‌های پیشرفته دارند و پزشکان ارتباط این تشعشعات با بیماری این افراد را تایید کرده‌اند؛ پس دولت انگلیس برای چه می‌جنگد؟

کنت: من نمی‌دانم آن‌ها برای چه می‌جنگند. آن‌ها برای حفظ پول می‌جنگند. کاملا واضح است که این افراد قربانی آزمایشات هسته‌ای هستند. مردم درباره این تشعشات در اوایل دهه ۵۰ هنگامی در معرض آن قرار گرفتند اطلاع داشته‌اند.

ما درباره این که در ناگازاکی و هیروشیما چه اتفاقی دارد می‌افتد اطلاع داشتیم و حالا دولت امریکا به برخی قربانیان انگلیسی غرامت پرداخت کرده و دولت انگلیس هم به برخی استرالیایی‌ها غرامت پرداخت کرده است.

از همین رو این واقعا احمقانه‌ترین مقاومت و غیرعادی است که برای حفظ پول به بهای جان مردم انجام می‌شود.

پرس تی وی: چرا بررسی چنین پرونده جنجالی چندین دهه طول کشیده است؟

کنت: شاید شما از سیستم قضایی انگلیس اطلاع ندارید. بعضی مواقع برای ارایه یک پرونده به دادگاه سالیان سال طول می‌کشد.

من نمی‌دانم اولین بار چه موقعی آن‌ها این پرونده را ارائه کردند، اما مسائل می‌توانند برای همیشه به درازا کشیده شوند. شما ممکن است دو سال منتظر بمانید تا به دیوان عالی بروید و بعد سه سال دیگر به دادگاه اروپایی.

بنابراين تاخيرهاي قضايي هرگز من را غافلگير نکرده است. نبايد اتفاق بيفتد، اما ميافتد.