به گزارش افکارنیوز، ما در اینجا فرودگاه هایی را که به دلیل خطراتی که برای جان مسافران را تهدید می کند، از دیگر فرودگاه ها متمایز شده اند، به شما معرفی می کنیم.

۱. فرودگاه تنزینگ - هیلاری
این فرودگاه که نام اصلی آن فرودگاه «Lukla» است، در کوههای هیمالیا کشور نپال قرار دارد و در ارتفاع ۲۸۶۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این فرودگاه بیشتر برای افرادی که می خواهند از اورست صعود کنند، مورد استفاده قرار می گیرد. اما چه چیزی آن را به خطرناک ترین فرودگاه جهان تبدیل کرده است؟ عوامل مختلفی وجود دارد که از میان آنها می توان به طوفان های غیر قابل پیش بینی، ارتفاع زیاد فرودگاه، ابرهای پراکنده، باند ۴۵۷ متری و شیب صخره های واقع شده در انتهای باند اشاره کرد. به همین دلیل خلبان ها مجبورند از هلی کوپتر و هواپیماهای کوچک که در کمترین ارتفاع می توانند از زمین بلند شوند، استفاده کنند. تصادفات بسیاری در این فرودگاه رخ داده و دلیل آن هم شرایط نامساعد جوی و دید ناکافی خلبانان بوده است. در سال ۲۰۱۰ خلبان هواپیمای «Sita Air Dornier Do ۲۲۸» کنترل ترمز خود را از دست داد و از مسیر خود خارج شد. اگر چه جلوی هواپیما آسیب دید اما خوشبختانه مسافران جان سالم به در بردند.

۲. فرودگاه بین‌المللی پرینسس جولیانا
این فرودگاه پرجمعیت در جزیره سینت مارتن قرار دارد. چیزی که این فرودگاه را خطرناک می کند، نزدیکی آن به ساحلی است که اغلب بومی ها و توریست ها از آن استفاده می کنند. باند فرودگاه درست در کنار این ساحل قرار دارد. اگر می خواهید بلند شدن یک هواپیما را از نزدیک مشاهده کنید و از لحظه به لحظه آن عکس بگیرید، ما این ساحل را به شما معرفی می کنیم. اگرچه ماموران امنیت به افراد هشدار می دهند تا هنگام بلند شدن هواپیما از آن مکان دور شوند تا شدت هوای موتور که گاهی منجر به مرگ نیز می شود به آنها آسیب نرساند، اما برخی بر خلاف آن عمل می کنند. آنها از قصد به حصارهای اطراف باند نزدیک می شوند تا شدت هوای موتور، آنها را به ساحل پرت کند.

۳. فرودگاه بین‌المللی کانزای
فرودگاه بین‌المللی کانزای یک فرودگاه همگانی باربری است که یک باند فرود آسفالت بتن دارد و طول باند آن ۳۵۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر اوساکا کشور ژاپن قرار دارد و در نوع خود چه از لحاظ معماری و چه از لحاظ قرار گرفتن در دل اقیانوس، بی نظیر است. گرچه باند بتنی این فرودگاه دچار پیری زودرس شده و ۳ سانتیمتر بیش از پیش بینی ها در آب فرو رفته است. خطراتی که این فرودگاه را تهدید می کند، موقعیت جغرافیایی آن مانند تغییرات آب و هوایی و جزر و مد دریا است. کارشناسان هشدار دادند که اگر تغییر دمای ناگهانی اتفاق افتد، این فرودگاه در طی ۵۰ سال آینده به زیر آب فرو خواهد رفت.

۴. فرودگاه اسکاتلند، بارا
تنها فرودگاه ماسه ای جهان، فرودگاه اسکاتلند است. شما می توانید فرود هواپیماها را در ماسه هایی که در امتداد جزیره بارا قرار دارد، مشاهده کنید. این فرودگاه مجهز به ۳ باند است که گاهی در اثر جزر و مد به زیر آب می روند. برنامه پروازهای آن نیز مطابق شرایط آب و هوایی تنظیم می شود. فرودگاه اسکاتلند نیز مانند فرودگاه پرینسس جولیانا در دسترس عموم قرار دارد. اگر چه به افراد توصیه شده هنگام عبور هواپیماها از آن مکان دور شوند.

۵. آیس رانوی
آیس رانوی فرودگاهی است که یک باند فرود یخ دارد و طول باند آن ۳۰۴۸ متر است. این فرودگاه در جزیره راس در کشور جنوبگان قرار دارد و جزو ۳ فرودگاهی است که شما را به ایستگاه مک موردو منتقل می کند. سرتاسر این فرودگاه را یخ پوشانده است. اگر چه باند این فرودگاه آسفالت نیست اما می تواند هواپیماهای بزرگ را نیز در خود جای دهد زیرا برای مسافران هیچ ایستگاهی در اطراف وجود ندارد. در اوایل دسامبر، زمانی که برف ها آب می شوند، هواپیما و هلی کوپترها به مکان دیگری انتقال می یابند.

۶. فرودگاه کتلینا
فرودگاه کتلینا یک فرودگاه همگانی بهره‌برداری هوایی است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۹۱۴ متر است. این فرودگاه در شهر آوالون، کالیفرنیا کشور آمریکا قرار دارد و در ارتفاع ۴۸۸ متری از سطح دریا و در بلندترین نقطه جزیره واقع شده است. خطری که این فرودگاه را تهدید می کند شیب زیادی است که در وسط باند وجود دارد و باعثعدم دید خلبانان می شود. در هوای بارانی نیز بلند شدن از باند برای خلبانان، به خصوص افراد تازه وارد، مشکل خواهد بود.

۷. فرودگاه مادیرا
یک فرودگاه همگانی باربری است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۲۷۸۱ متر است. این فرودگاه در شهر مادیرا کشور پرتغال قرار دارد و در ارتفاع ۵۹ متری از سطح دریا واقع شده است. خطراتی که این فرودگاه را تهدید می کند، باند باریک آن است که منجر به تصادفات مرگبار زیادی شده است. تصادفی که Boeing 727-200 در این فرودگاه داشته است، موجب مرگ 131 نفر که در ساحلی نزدیک آن به سر می بردند، شد.