به گزارش افکارنیوز، تله‌سور اعلام کرد: «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا طی سخنانی در مقابل کنگره بین‌المللی «ایجاد دموکراسی قرن بیست و یک: حقوق بشر، فرهنگ و رفاه» در «کاراکاس» پایتخت این کشور آمریکای جنوبی به «ماریانو راخوی» نخست‌وزیر اسپانیا هشدار داد در صورت ادامه حملات خود به ونزوئلا، بار دیگر دچار شکست انتخاباتی خواهد شد.

«مادورو» در این خصوص خاطرنشان کرد: «راخوی» خوب به این موضوع فکر کن، کسی که با انقلاب «سیمون بولیوار»(رهبر انقلابی آمریکای لاتین) و «هوگو چاوز»(رئیس‌جمهور فقید ونزوئلا) در بیفتد، عاقبت خوشی ندارد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا تاکید کرد زمانی که کمپین انتخاباتی در اسپانیا برای انتخابات ریاست جمهوری که ماه نوامبر(آبان ۹۴) برگزار می‌شود آغاز شود، اولین اقدام حزب راست حمله به ما می‌باشد.

وی با اشاره ضمنی به انتخابات منطقه‌ای و شهرداری اخیر در اسپانیا که حزب مردمی این کشور اروپایی(حزب حاکم) تقریبا در تمامی شهرها شکست خورد گفت: اگر «راخوی» بار دیگر از همین روش استفاده کند، همین نتیجه را کسب خواهد کرد.

روز یکشنبه مردم اسپانیا برای انتخاب ۸ هزار و ۱۲۲ شهردار و ۱۳ حاکم جوامع خودمختار پای صندوق‌های رای رفتند؛ نتایج بیانگر تغییر مواضع شهروندان این کشور و نارضایتی آنان نسبت به سیاست‌های حزب حاکم بود.

«راخوی» روز دوشنبه شکست قابل توجه حزب مردمی در انتخابات را به رسمیت شناخت و این نتیجه را با بحران اقتصادی مرتبط ساخت، در حالی که «خورخه فرناندز دیاز» وزیر کشور اسپانیا روز سه‌شنبه اذعان داشت که حزب وی انتخابات را به علت موارد فسادی باخته است.

روابط دیپلماتیک میان ونزوئلا و اسپانیا چندی پیش به علت اظهارات مداخله‌جویانه «راخوی» رو به وخامت گذاشت؛ طبق گفته «مادورو»، وی از رهبران اپوزیسیون که مسئولین اقدامات خشونت بار در فوریه ۲۰۱۴(بهمن ۹۲) می‌باشند حمایت کرده است. این اقدامات ده‌ها کشته و صدها زخمی در ونزوئلا بر جای گذاشت.

مجلس نمایندگان اسپانیا در ۱۵ آوریل(۲۶ فروردین) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن خواستار آزاد کردن فوری «لئوپولدو لوپز» و «آنتونیو لدسما» رهبران اپوزیسیون ونزوئلا و همچنین دیگر زندانیان شد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا پیشتر نیز اذعان داشت که اسپانیا طرحی برای حمله به این کشور آمریکای جنوبی در ماه مه در نظر گرفته است.

علاوه بر این، دیوسدادو کابیو رئیس مجلس ونزوئلا نیز تلاشهای دولت اسپانیا برای مداخله در امور داخلی این کشور بولیورای را محکوم کرد.