به گزارشافکارنیوز، در شرایط کنونی که یونان با بحران اقتصادی و سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند و اوضاع آن به دلیل ناتوانی آتن در بازپرداخت بخشی از بدهی‌های آتن به صندوق بین‌المللی پول بیش از هر زمان دیگری به هم ریخته و آشفته است، مردم یونان امروز یکشنبه طی یک همه‌پرسی، پیشنهادات ریاضتی وام‌دهندگان بین‌المللی و دریافت بسته کمک مالی اروپا را به رأی خواهند گذاشت.

این وضعیت حساس و بحرانی واکنش‌های مختلفی را از جانب رسانه‌ها، نهادها، شخصیت‌های سیاسی یونان و مقامات بین‌المللی در پی داشته که در زیر به آنها می‌پردازیم:

*۵۸ درصد فرانسویان مخالفت سپیراس با اتحادیه اروپا در موضوع بدهی‌های آتن را «به حق» می‌دانند

بر اساس نتایج نظرسنجی مؤسسه «اودوکسا» که امروز یکشنبه در نشریه فرانسوی «لوپاریزین» منتشر شده، ۵۸ درصد مردم فرانسه مخالفت «الکسی سپیراس» نخست‌وزیر یونان با اتحادیه اروپا در موضوع بدهی‌های آتن را «به حق» می‌دانند و معتقدند که وی حق دارد در این زمینه با اتحادیه اروپا مخالفت کند.

علاوه بر این ۷۸ درصد پرسش‌شوندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که همه‌پرسی یونان این امکان را برای مردم این کشور فراهم می‌کند که بتوانند در خصوص آینده خود در منطقه یورو تصمیمی دموکراتیک بگیرند و ۶۹ درصد مردم نیز اعلام کردند که این همه‌پرسی منجر به بروز «ابهام اقتصادی» با پیامدهای منفی بر دیگر کشورهای اروپایی خواهد شد.

*حزب سبز فرانسه: آنچه در یونان می‌گذرد، بحران اروپاست

«امانوئل کاس» دبیر ملی حزب سبر فرانسه(EELV) طی اظهاراتی در خصوص همه‌پرسی امروز یونان اعلام کرد: «آنچه در یونان می‌گذرد، مشکل یونان نیست بلکه بحران اروپاست و پاسخ به این بحران نیز نمی‌تواند غیراروپایی باشد.»

وی افزود: «پاسخ به همه‌پرسی روز یکشنبه یونان تنها به آینده یونان مربوط نمی‌شود بلکه به آینده اروپا و آنچه اروپا باید انجام دهد نیز مربوط می‌شود.»

* سارکوزی: درصورت پاسخ منفی یونانی‌ها به همه‌پرسی، سپیراس مجبور به کناره‌گیری خواهد شد

«نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور پیشین فرانسه طی اظهاراتی اعلام کرد که در صورتیکه یونانی‌ها به همه‌پرسی امروز در خصوص پبشنهادات ریاضتی طلبکاران بین‌المللی «پاسخ منفی» بدهند، «الکسی سپیراس» نخست‌وزیر یونان باید کنار برود.

وی در اظهاراتی گفت: «سپیراس در وضعیتی دشوار قرار دارد. چنانچه مردم یونان به طرح پیشنهادات اروپا «آری» بگویند، سپیراس مجبور به رفتن است و اگر مردم «نه» بگویند سپیراس دیگر نمی‌تواند مذاکره کند زیرا در آن صورت با دستورالعملی بسیار دشوارتر از قبل از همه‌پرسی مذاکره را از سر گیرد.»

رئیس‌جمهور پیشین فرانسه در ادامه گفت: «مسئله امروز این است که بدانیم چگونه باید از یونان و ۱۸ کشور دیگر عضو منطقه یورو حفاظت کنیم. نتیجه این رفراندوه هر چه یاشد، اتحادیه اروپا باید سریعا در راستای هماهنگ‌سازی سیاست‌های اقتصادی ما دولتی اقتصادی تشکیل دهد.»

*آغاز همه‌پرسی یونان درباره شروط تروئیکا

مردم یونان امروز با شرکت در همه‌پرسی به شروط تروئیکای اروپایی مبنی بر دریافت کمک‌های مالی رای آری یا خیر خواهند داد.