به گزارش افکارنیوز، ایتارتاس اعلام کرد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: ما در خصوص نگرانی‌های مربوط به وضعیت بازارهای سهام چین با رئیس جمهور این کشور گفت‌وگو کردیم. رهبری چین با این مسئله به آرامی برخورد کرد. من نیز با برآوردهای مطرح شده از سوی مقام‌های چینی موافق هستم که روند نزولی سهام در بازار این کشور نوعی تعدیل در افزایش چشمگیری است که پیش از این حاصل شده است.

پوتین در ادامه افزود: من فکر می‌کنم که اقتصاد چین لکوموتیو اقتصاد جهانی است و همچنان لکوموتیو اقتصاد جهانی باقی خواهد ماند.

رئیس جمهور روسیه گفت: در خصوص مشکلات اقتصادی، این مشکلات همه جا وجود دارد، به‌عنوان مثال می‌توان به پیش‌بینی‌های مطرح شده از سوی نهادهای مالی بین‌المللی اشاره کرد که بار دیگر کاهش سطح رشد اقتصادی را پیش‌بینی کرده‌اند.

پوتین اظهار داشت: ما به‌خوبی می‌دانیم که در اروپا چه اتفاقی می‌افتد، کند شدن روند توسعه اقتصادی و بحران در منطقه یورو به‌خاطر مشکلات در یونان.

وی همچنین به وضعیت آمریکا اشاره کرد که نشانگر افت اوضاع اقتصادی است. پوتین تصریح کرد: میزان بدهی‌های آمریکا از تولید ناخالص داخلی این کشور فراتر رفته و به بیش از ۱۸۲۰۰ میلیارد دلار رسیده است، در حالی که تولید ناخالص داخلی این کشور ۱۷۸۰۰ میلیارد دلار است. این یک مشکل جدی نه تنها برای اقتصاد آمریکا بلکه برای اقتصاد جهانی است.

رئیس جمهور روسیه تأکید کرد: کشورهای بریکس نیز از این مسئله مستثنی نیستند و در این روند قرار دارند، متأسفانه کل اقتصاد جهانی در این روند قرار گرفته است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اوضاع برزیل گفت: ریشه اصلی مشکلات برزیل نیز مسائل اقتصادی است. بهنظر من همکاران برزیلی ما نسبت به این مسئله آگاهی دارند.