به گزارش افکارنیوز، روزنامه الخلیج امارات در سرمقاله امروز یکشنبه خود به اظهارات اخیر مقامات بلندپایه آمریکا درباره نبرد با گروه تروریستی داعش پرداخت و نوشت: وقتی آشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا اذعان می کند که آمریکا نتوانسته است بیش از ۶۰ نفر را برای آموزش آنها در گروه(به اصطلاح) " ارتش میانه روها " برای نبرد با داعش گردهم آورد، این به معنای اعلام شکست صریح به طرح تاسیس ارتشی است که قادر به مبارزه با این گروه تروریستی باشد.

این روزنامه افزود: این وضعیت، " تکمیل طرح شکست خورده گذشته(آمریکا) در دل بستن به جبهه النصره بود که از آغوش شبکه القاعده به زیر چتر حمایت آمریکا و کشورهای منطقه ای نقل مکان کند و به ارتشی امیدبخش تبدیل شود که از مبارزه با داعش حمایت و بر آن پیروز شود و سپس به برگ برنده در مقاومت در برابر نظام سوریه و سرنگون کردن آن در مرحله بعدی تبدیل شود ".

روزنامه الخلیج تصریح کرد: اکنون.. بعد از شکست تلاش ها برای ترغیب " جبهه النصره " جهت کودتا علیه " القاعده " و شکست تشکیل " ارتش میانه روها "، در جعبه آمریکا چه چیز دیگری برای جنگ فرضی خود علیه داعش وجود دارد؟ جنگی که به نظر می رسد تاکنون مثل جنگ های سینمایی بوده است؛ یعنی فقط کشته های زیاد و خون در صفحه های مانیتور. آمریکا می داند که ۶۰ فرد مسلح برای مقابله با داعش یا نظیر آنها تنها در یک کمین یا گلوله توپ از بین خواهند رفت لذا به شکست اذعان کرد.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود نوشت: " گروههای تروریستی تندرو در سوریه بیشترین سهم از جبهه بندیها را به خود اختصاص دادند و درنتیجه کسانی که در صف این گروهها می جنگند، تا زمانی که این گروهها نیازهای مادی و عقیدتی و لذت های جنسی و امید به آخرت همراه با حور العین و نظایر آن را تامین می کنند، هرگز گروههای خود را ترک نخواهند کرد تا به ارتشی بپیوندند که آمریکا آن را آموزش می دهد. آیا آمریکا و همراهانش می توانند همه اینها را برای این افراد مسلح تامین کنند؟ "

روزنامه الخلیج تاکید کرد: در طرف مقابل در سوریه نیز برای آمریکا دشوار است که در بین نیروهای نظام یا حامیانش کسی را بیابد که قبول کند به صفوف دشمن بپویندند؛ حتی اگر این امر تحت عنوان مبارزه با داعش باشد زیرا این فرد معتقد است که آمریکا، اصل و اساس درد و مصیبت است و آنچه در سرزمین سوریه روی می دهد، بخشی از توطئه علیه سوریه و کشورهای عربی دیگر در راستای منافع اسرائیل است.

این روزنامه نوشت: در برابر این صحنه، به نظر می رسد که آمریکا در " مخمصه ای " گرفتار شده است و ناتوان از ترسیم راهبردی روشن است. این سردرگمی و تناقض از اظهارات مسئولان آمریکایی روشن است. آمریکا قادر نیست که نگرش جدیدی در قبال نظام سوریه در دستور کار قرار دهد و نمی تواند هم پیمانانش را خشمگین کند که خصومت با نظام سوریه دارند. واشنگتن همزمان می خواهد به استفاده از برگه تروریسم به عنوان ابزاری برای فشار و باج خواهی از کشورهای عربی ادامه دهد و این به معنای عدم جدیت آمریکا در مبارزه با تروریسمی است که گسترش می یابد و مرزها را در می نوردد و همگان را تهدید می کند.

انتهای پیام/ر