به گزارش افکارنیوز، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت به نقل از شهرک نشینان صهیونیست نوشت که «بنیامین نتانیاهو» اعلام کرد که شهرک سازی در کرانه باختری به‌دلیل وضعیت سیاسی بین‌المللی متوقف شده است.

این روزنامه نوشت که نتانیاهو در دیدار با رؤسای شوراهای شهرک‌های صهیونیستی و اعضای فراکسیون پارلمانی حزب لیکود تأکید کرد که تصمیم ندارد در شرایط فعلی وضعیت سیاسی بین‌المللی که اسرائیل با آن مواجه است و نیز به‌خاطر مسئولیت در برابر واقعیت پیچیده بین‌المللی، ساخت و سازها در شهرک‌ها انجام شود.

این اظهارات نتانیاهو در پاسخ به درخواست «شای الون» رئیس شورای شهرک «بیت ایل» بیان شد که از وی پرسیده بود آیا به تعهد خود برای ساخت ۳۰۰ واحد مسکونی در این شهرک به‌عنوان جبران تخریب ساختمان‌هایی که در اراضی فلسطینی احداثشده بود، عمل خواهد کرد.

حاضرین در این نشست گفتند که این سؤال الون خشم نتانیاهو را برانگیخت و وی در پاسخ گفت: آنچه برای تو مهم است، شهرک توست اما برای من اسرائیل مهم است، در شرایط فعلی نمی‌توان ساخت و ساز در بیت ایل و حتی در کرانه باختری را آغاز کرد، ما ملاحظاتی داریم و باید با درایت رفتار کنیم، در نهایت من تصمیم می‌گیرم و مسئولیت به‌عهده من است.

بر اساس این گزارش، شهرک نشینان صهیونیست نیز ضمن انتقاد شدید از اظهارات نتانیاهو گفتند کابینه‌ای که از شهرک سازی حمایت نمی‌کند حق موجودیت ندارد.

از سوی دیگر حزب لیکود گفت که منظور نتانیاهو عدم ساخت و ساز در شهرک‌های کرانه باختری نبوده است بلکه وی تنها گفت که از ساخت واحدهای مسکونی در شهرک بیت ایل از طریق تخلیه پایگاه گارد مرزی در این شهرک حمایت خواهد کرد.

لیکود همچنین تأکید کرد که نتانیاهو با ساخت و ساز در کرانه باختری مخالف نیست بلکه نتانیاهو از شهرک سازی با درایت و مسئولیت در برابر واقعیت پیچیده بینالمللی حمایت میکند.