به گزارشافکارنیوز، عید سعید فطر که از جایگاه ویژه‌ای بین همه مسلمانان برخوردار است، در کشور افغانستان نیز با آیین‌ها و آداب خاصی گرامی داشته می‌شود.

در شهر هرات قبل از فرا رسیدن این عید بزرگ، مردم با خانه تکانی منازل، خرید لباس‌های نو، تهیه غذاهای مخصوص و انواع شیرینی مخصوص و… خود را برای استقبال از این روز بزرگ آماده می‌کنند.

در روز عید و قبل از بر پایی نماز عید، مردم به زیارت اهل قبور می‌روند و برای آنان از خداوند بزرگ طلب مغفرت و آمرزش می‌کنند.

با طلوع آفتاب، نماز وحدت بخش عید فطر با شکوه خاصی اقامه می‌شود و پس از آن رسم بر این است که هر خانواده‌ ضمن تهیه غذا، در منزل بزرگ خانواده جمع می‌شود و وعده ناهار(چاشت) را در کنار بزرگ خانواده و سایر اعضای فامیل، صرف می‌کند.

مردم عید فطر را به مدت سه روز جشن می‌گیرند و در این ایام با انجام سنّت حسنه صله ارحام به دید و بازدید اقوام و دوستان می‌روند.

بوسیدن دست پدر، مادر و برادر بزرگ‌تر و خواهر بزرگ‌تر عمو(کاکا) دایی(ماما) از جمله سنت‌های احترام روزهای عید است که باید انجام شود و افرادی که با هم قهر هستند آشتی می‌کنند.

تهیه لباس نو پیش از عید برای عروس و داماد از طرف خانواده یک امر قطعی است که باید انجام شود.

حنا کردن دست اطفال به خصوص کودکان کوچکتر یکی دیگر از سنت‌های مردم هرات در غرب افغانستان است که در آن با حنا بر دست کودکان نقش و نگار می‌کشند.