به گزارش افکارنیوز، «کورئو دل اورینوکو» اعلام کرد: دادستان مکزیکی روز گذشته اعلام کرد: به کسی در راستای دستگیری «خوآکین گوسمان» که هفته گذشته از زندانی مکزیک فرار کرد، سرنخی به پلیس ارائه دهد مبلغ ۶۰ میلیون پسوس مکزیک(۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار) تعلق خواهد گرفت.

دادستان کل در روزنامه رسمی مدرکی منتشر کرد که در آن به تصریح از شرایط تعلق پاداش به کسی یا کسانی که در راستای دستگیری «گوسمان» اطلاعاتی ارزشمندی ارائه دهند مبلغ قابل توجهی اعطا خواهد شد.

وی در ادامه گفت به نسبت واقعیت، سودمندی و اهمیت اطلاعات ارائه شده از محل اختفای این قاچاقچی بزرگ مبلغ قابل توجهی به شخص مزبور اعطا خواهد شد.
وی در ادامه گفت: در شرایطی که دو یا چند نفر اطلاعات مفیدی ارائه دهند مژدگانی به کسی اعطا خواهد شد که زودتر به دادستانی خبر داده باشد اما اگر هر دو به طور همزمان محل اختفای «گوسمان» را گزارش دهند کمیته ارزیابی برای اعطای پاداش در این‌باره تصمیم خواهد گرفت.

دادستان از کسانی که گزارش را ارائه می‌دهند خواست تا اخبار را به صورت کاملا محرمانه و طبقه‌بندی شده و تا زمان اطلاع به ما نزد خود نگه دارند.

۱۲ جولای سال جاری(۲۱ تیرماه) «خوآکین گوسمان لوئرا» معروف به «ال‌چاپو» قاچاقچی مکزیکی مواد مخدر از زندان این کشور فرار کرد.

در پی فرار بزرگترین قاچاقچی جهان پلیس ملی ال‌سالوادور، هندوراس و گوآتمالا در مرزهای کشورشان اعلام وضعیت خطر و آماده‌باش کرده‌اند تا از حملات احتمالی قاچاقچیان جلوگیری کنند.

«گوسمان» سال ۲۰۰۱ پس از تحمل ۸ سال زندان به جرم قاچاق مواد مخدر و پولشویی با مخفی شدن در یک محموله لباس کثیف از زندان گریخت ولی اسفند ماه سال گذشته در سینالوآ دستگیر شد؛ گفته می‌شود وی یک‌بار هم در ۱۹۹۳ از زندان گریخته بود.
بر اساس گزارشات «گوسمان» خطرناک‌ترین سرکرده قاچاقچیان جهان به حساب می‌آید که اعضای باند وی مواد مخدر را در سراسر جهان توزیع می‌کنند.
مجله آمریکایی فوربس سال ۲۰۱۲ وی را به عنوان قدرتمندترین قاچاقچی مواد مخدر جهان و شصت و سومین فرد قدرتمند با دارایی حدود یک میلیارد دلار معرفی کرد.