به گزارشافکارخبر،«بلحسن الوسلاتی» سخنگوی «وزارت دفاع ملی» تونس، دوشنبه‌شب(دیشب) از برگزاری موفق رزمایش مشترک ارتش این کشور با نیروهای سازمان «پیمان آتلانتیک شمالی»(ناتو) خبر داد.

الوسلاتی به خبرگزاری رسمی تونس گفت: یگان‌هایی از ارتش ملی ما دوشنبه رزمایش کوچکی با ناوهای جنگی ناتو در آب‌های بندر «حلق الوادی» انجام دادند که در چارچوب تبادل تجربیات و تمرین‌های مشترک بود.

چهار ناو جنگی ترکیه، آلمان و اسپانیا(دو ناو متعلق به اسپانیا) وابسته به نیروهای ناتو، جمعه گذشته وارد بندر حلق الوادی شده بودند. قرار است این ناوها پس از ساحل تونس، به ساحل ایتالیا، اسپانیا و ترکیه نیز بروند.

دریادار «جورج کلاین» افسر عضو ناتو پیش از این در گفت‌وگویی با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه گفته بود که «فعالیت‌های متعددی بین ناتو و تونس در سال جاری انجام می‌شود. بیش از یکصد فعالیت مشترک(که اشاره‌ای به ماهیت آن نکرد) با هدف همکاری و تبادل اطلاعات بیشتر و(اجرای) برنامه‌های راهبردی دو طرفه تاکنون انجام شده است».

به گفته این نظامی عضو ناتو، «دریایی مدیترانه(برای ناتو) بسیار راهبردی است و تونس یکی از گزینه‌های مهم است که جایگاهی بزرگ در گفت‌وگوی مدیترانه‌ای از سال ۱۹۹۴ دارد».

چهار ناو ترکیه، اسپانیا و آلمان آب‌های تونس را پس از تمرین مشترک ترک کردند.