به گزارشافکارخبر،" سرگئی لاوروف " روز سه شنبه در انستیتوی روابط بین الملل مسکو وابسته به وزارت امور خارجه روسیه، گفت: برخی از شرکای روسیه که همچنان خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند، باید از این درخواست دست بکشند زیرا دست کشیدن از چنین درخواستی باعثمبارزه بهتر با تروریسم می شود و هدف ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از ارائه طرح خود مبارزه بهتر با تروریسم است.

لاوروف گفت: بشار اسد با وجود اظهارات مقامات غربی همچنان رئیس جمهور کاملاً قانونی سوریه است.
لاوروف افزود: آنها می خواهند همه گام هائی را که باید برای حل بحران سوریه برداشته شود، به کناره گیری بشار اسد مرتبط کنند زیرا معتقدند که حکومت وی غیرقانونی است و همین شیوه را برای پایان دادن به حکومت صدام و معمر قذافی درپیش گرفتند؛ درحالیکه حکومت بشار اسد کاملاً قانونی است.
وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: طرحی که پوتین ژوئن گذشته در دیدار با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه ارائه کرد، مربوط به هماهنگ کردن تلاش های همه طرف هایِ نگرانِ خطرات بزرگ داعش و دیگر گروه های تروریستی است.

لاورف گفت: طرح پوتین پیش از هر چیز متوجه ارتش سوریه و عراق و نیروهای کُرد است یعنی همه نیروهائی که با داعش می جنگند.

* ارتش سوریه، مؤثرترین نیرو در نبرد با داعش

لاوروف افزود: ارتش سوریه امروز مؤثرترین نیرویی است که در میدان با داعش می جنگد.

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: چگونه حکومت بشار اسد برای انهدام سلاح های شیمیایی مشروعیت دارد ولی برای مبارزه با تروریسم مشروعیت ندارد. چنین منطقی دارای تضاد و تناقض است.
لاوروف گفت: طرحی که پوتین برای مبارزه با تروریسم ارائه کرد، با استقبال گسترده مواجه شده است و مسکو تاکنون واکنش های آمریکا، اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای منطقه را دریافت کرده است که همه این واکنش ها بیانگر پی بردن آنها به اولویت هماهنگ کردن تلاش ها برای مبارزه با خطرات مشترک است.
وزیر خارجه روسیه تخریب آثار باستانی شهر تدمر سوریه را محکوم و اعلام کرد: داعش با تخریب آثار باستانی نشان داد که درپی تخریب فرهنگ جهان است.

* برخورد نرم با افراطی ها خطرناک است

لاوروف همچنین به خشونت های روز ۳۱ اوت کییف پایتخت اوکراین پرداخت و گفت: خشونت های اخیر کییف نشان می دهد که برخورد نرم با افراطی ها چقدر خطرناک است.
لاوروف در همین راستا گفت: مسکو در همان زمان به اتحادیه اروپا درباره برخورد نرم با افراطی ها خصوصاً نیروهای حزب سووبودا هشدار داد.
لاوروف تأکید کرد: روسیه هنگام تصدی ریاست شورای امنیت در سپتامبر کنونی درپی مطرح کردن مساله افراط گری برای بررسی است تا همه طرف ها درباره مساله نابجای "برخورد نرم با افراطی ها و لزوم اجتناب از همکاری با آنها " به توافق برسند.