به گزارشافکارخبر،چندین سال پس از مرگ مشکوک «یاسر عرفات» رئیس سابق تشکیلات خودگردان در یک بیمارستان نظامی در نزدیکی پاریس، قاضی‌های فرانسوی مرگ وی را طبیعی و پرونده را مختومه اعلام کردند.


بر اساس گزارش «فرانس ۲۴»، دادستان شهر «نانتر» فرانسه امروز با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام این خبر، نتیجه مشورت ۳ قاضی را اعلام کرد و گفت: «در انتهای تحقیقات، کشته شدن آقای یاسر عرفات با سم پلتونیوم ۲۱۰ محرز نشده است.»


یاسر عرفات سال ۲۰۰۴ پس از دل‌دردهای شدید، کرانه باختری را به امید درمان در بیمارستان‌های فرانسه ترک کرد و در بیمارستان نظامی «پِرسی» جان باخت.


«سُحا عرفات» همسر سابق وی اما اصرار داشت که این دل‌دردهای ناگهانی، تأثیر سمی رادیواکتیو است و ۸ سال پس از مرگ عرفات یعنی در سال ۲۰۱۲، پرونده‌ای در این خصوص در دادگاه نانتر باز شد.


حالا قضات پس از ۳ سال شور و مشورت اعلام کرده‌اند که «ادله کافی برای دخالت یک طرف ثالثکه توانسته باشد در مسیر گرفتن جان وی، تلاش کرده باشد، یافت نشد.»


همسر سابق یاسر عرفات اما برای مسموم شدن رهبر فلسطینی‌ها، ادله‌ای قوی داشت.


وی برخی لوازم شخصی یاسر عرفات را به یک مرکز تحقیقاتی در «لوزان» سوئیس ارسال کرده بود و این مرکز هم پس از انجام آزمایش‌های بیولوژیک اعلام کرده بود که «میزانی غیرعادی از پلتونیوم» در این وسائل یافت شده است.


سُحا عرفات به اعلام رأی پرونده همسر سابقش واکنشی انتقادی نشان داده و دستگاه قضایی فرانسه را به مختومه اعلام کردن زودهنگام پرونده محکوم کرده است.