به گزارشافکارخبر،روزنامه سعودی الحیات امروز پنجشنبه در گزارشی به بررسی شمار زنان سعودی ملحق شده به گروه تروریستی داعش در سوریه و شمار مظنونان به وابستگی به این گروه در داخل عربستان پرداخت.

این روزنامه نوشت: در حالی که ائتلاف گروه‌های مسلح مخالف در سوریه روز سه‌شنبه اعلام کردند که سه نفر از عناصر گروه داعش شامل دو سعودی و یک تونسی را در ریف شمالی شهر حلب در نزدیک مرز سوریه با ترکیه کشتند، سرتیپ منصور الترکی سخنگوی رسمی وزارت کشور سعودی در گفت‌وگو با روزنامه الحیات گفت که ۴۶ زن سعودی از سال ۲۰۱۱ میلادی به گروه تروریستی داعش در سوریه پیوسته‌اند.

منصور الترکی افزود: برخی از این زنان با فرزندان خود به گروه داعش در سوریه ملحق شده‌اند.

این روزنامه در اشاره به وجود بستر فکری پذیرش تفکرات گروه تروریستی داعش در داخل عربستان در سایه وجود وهابیت و دیدگاه‌های تکفیری نوشت که مسئولان سعودی از زمان ظهور داعش در عربستان تا دوشنبه هفته گذشته ۱۶۷۷ فرد مظنون به ارتباط با گروه داعش و حوادثتروریستی در داخل این کشور را بازداشت کرده‌اند.

این روزنامه افزود: از مجموع ۱۶۷۷ متهم یاد شده، ۱۳۷۵ نفر سعودی و ۳۰۲ نفر اتباع خارجی مقیم عربستان از ۳۱ کشور جهان هستند.

روزنامه الحیات نوشت: آخرین زن سعودی به همراه شمار دیگری از زنان و سه فرزندش در اواخر ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی به گروه داعش در سوریه پیوست. او بعد از ورود به سوریه در شبکه اجتماعی توئیتر در اینترنت اعلام کرد که به‌زودی عملیاتی انتحاری انجام خواهد داد.

به نوشته الحیات، این زن ۴۰ ساله از اهالی استان ساجر در ۲۷۰ کیلومتری شمال غربی پایتخت، چند روز قبل از فرارسیدن ماه رمضان گذشته به همراه خانواده‌اش برای فریضه عمره به مکه مکرمه رفت و سپس ناپدید شد و از طریق پیامک به پدرش اعلام کرد که به مناطق تحت کنترل گروه داعش در سوریه رسیده است.

این در حالی است که داستان بسیاری از زنان سعودی ملحق شده به همسران یا فرزندان جنگجوی آنها از زمان آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، همچنان مبهم است، اما برخی دیگر از این زنان ترجیح داده‌اند که به‌طور علنی به سوریه بروند. ندی معیض القحطانی از جمله این زنان سعودی است که اقدام او در اعلام بسیج عزیمت به سرزمین شام برای ملحق شدن به داعش بحثو جدل زیادی در اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی برانگیخت. او به ابو محمد الازدری همسرش در گروه داعش ملحق شد.