به گزارشافکارخبر، «ابوبکر محمد السلامی» سخنگوی سازمان حقوق بشر یمن در صنعا با بیان این که دست‌کم ۳۷ نفر از اصحاب رسانه از آغاز تجاوز عربستان به یمن کشته شده‌اند، توضیح داد که ۱۰ نفر از آنان خارجی بودند.


وی با اشاره به اینکه بیشترین اصحاب رسانه در حملات عربستان و هفت نفر آنها هم توسط شبه نظامیان منصور هادی کشته شده‌اند، اظهار داشت: ده‌ها نفر دیگر از اصحاب رسانه در یمن هنوز در اسارت شبه نظامیان تروریست در یمن هستند.


السلامی تاکید کرد: سازمان حقوق بشر یمن به دلیل اوضاع حاکم بر این کشور نتوانسته از سرنوشت و اوضاع بیش‌تر اصحاب رسانه به اسارت گرفته شده در دست شبه نظامیان اطلاعی پیدا کند.


کشته و اسارت شماری از شبه نظامیان منصور هادی در پیشروی‌های مارب

یک منبع نظامی یمن نیز در این خصوص تایید کرد که رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی پیشروی عناصر القاعده و مزدوران دشمن سعودی را در منطقه الجفینه و حمه المصاریه در جنوب شهر مارب را متوقف کرده و ۹ خودروی زرهی اماراتی و سعودی را منهدم کردند.


در جریان این درگیری‌ها شماری از عناصر تروریستی به هلاکت رسیده یا به اسارت گرفته شدند.


این منبع گفت: عناصر القاعده و مزدوران منصور هادی با پشتیبانی هواپیماهای آپاچی و خودروهای زرهی اماراتی و سعودی حمله سنگینی را به منطقه الجفینه در جنوب غرب شهر مارب تدارک دیدند، اما رزمندگان ارتش و کمیته‌های انقلابی با همه توان و مقاومت خود آنها را به هلاکت رسانده و خودروهای آنها را منهدم کردند.


اما بر اساس گزارش رسمی واحد اجرایی کمک به آوارگان در یمن بیش از ۲۵۳ هزار و ۴۶۳ خانوار یمنی در حملات عربستان به یمن آواره شده‌اند که حدودا شامل یک میلیون و ۶۱۷ هزار نفر می‌شود.


این گزارش تاکید کرد، آوارگان یمنی با کمبود شدید مواد غذایی، دارویی و سرپناه مواجه هستند.

در این گزارش آمده است: بیشتر خانواده‌های آسیب‌دیده در جنگ به مناطق امن‌تر همچون استان‌های صنعا، المحویت، اب و حضرموت پناه برده‌اند، اما همچنان خانواده‌هایی آواره در صعده محصور هستند و نتوانستند به دیگر مناطق پناه ببرند و نزدیک ۲۵ درصد از اهالی این استان خود را به دیگر مناطق امن رسانده‌اند.

این گزارش افزوده است: این در حالی است که خانواده‌های آواره بر اساس وضعیت امنیتی و معیشتی خود در همان مناطقی هم که به آنجا پناه آورده‌اند در حال جابجا شدن هستند.

بنا به این گزارش بیش از هفت هزار تن از خانواده‌های آواره یمنی هنوز سرپناهی برای خود نیافته و به مراکز ویژه پناهندگان در یمن مراجعه نکرده‌اند.

در این گزارش آمده است: شهروندان یمنی با مشکل کمبود آب هم روبرو هستند که در تجاوزگری به یمن کمبود مواد بنزینی استخراج آب را مختل کرده است.


بر اساس این گزارش ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان در تمامی استان‌های یمن به آب و نیاز دارند.

این گزارش تاکید کرد: شمار شهروندان در همه استان‌های یمنی که به مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارند بالغ بر پانزده میلیون و ۴۵۰ هزار نفر می‌رسد، این در حالی است که ۹ هزار و ۲۷۳ نفر هم در جریان حملات زخمی شده و ۲ هزار و ۳۸۵ نفر کشته شدند.

بیش‌ترین زخمی‌های یمنی مربوط به استان عدن است که حدود سه هزار و ۱۶۱ زخمی می‌باشند و ۴۳۶ کشته را در این استان داشته‌ایم، پس از آن استان تعز با یک هزار و ۲۹۴ زخمی و ۳۰۸ کشته در رتبه دوم قرار دارد و صنعا هم با ۲ هزار و ۱۷۲ نفر زخمی و ۳۷۲ کشته در رتبه سوم جای دارد.

بر اساس این گزارش، یگان اجرایی کمک به آوارگان یمنی طی چند ماه گذشته از آغاز تجاوز عربستان به یمن بر توزیع ۳۷۲ هزار و ۷۴۱ سبد غذایی برای خانواده‌های آواره یمنی نظارت داشته است.

این سبدهای غذایی از سوی برنامه جهانی غذا و شماری از نهادهای بین‌المللی و داخلی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری داخلی ارائه شده بود.


بیش از ۱۹ سازمان بین‌المللی و داخلی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری داخلی بر اساس ساز و کار هماهنگ شده توسط یگان اجرایی کمک به آوارگان یمنی اقدام به توزیع این سبدهای غذایی کردند.


این گزارش می‌افزاید که به بیشتر خانواده‌های آواره تنها یک یا ۲ سبد غذایی رسیده است که در بهترین شرایط برای مدت ۲ هفته آنها کفایت می‌کند، در حالی که فاجعه حملات عربستان و جریان آوارگی شهروندان همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش توزیع سبدهای غذایی برای هر خانواده آواره یمنی دست‌کم هر ماه باید انجام شود که این امر به کمک بیشتر نهادهای بین‌المللی و داخلی نیاز دارد.