به گزارش افکار خبر، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید امشب در کنفرانس خبری روزانه با خبرنگاران، پاسخگوی سوالات و تردیدها در خصوص موشک‌باران یک بیمارستان در شهر قندوز افغانستان بود.

شنبه شب بود که خبر هدف قرار گرفتن بیمارستان متعلق به «پزشکان بدون‌مرز»، در سرخط رسانه‌ها قرار گرفت؛ حمله‌ای که ده‌ها غیرنظامی و پزشک را به کام مرگ فرستاد.

آمریکایی‌ها ابتدا گفتند که «نیروهایمان بر روی زمین در خطر آتش طالبان بودند» ولی امشب گفتند که «نیروهای افغانستانی در خطر بودن، شلیک کریم.»

سخنگوی کاخ سفید اما امشب پاسخ به سوالات در خصوص این حمله عجیب را با خواند بیانیه‌ای بلند در خصوص «ارزش کار کسانی که خانه و کاشانه خود را برای کمک به انسان‌ها رها می‌کنند و به مکانی که همه می‌دانیم خطرناک است می‌روند» آغاز کرد؛ منظور جاش ارنست، پزشکان بدون‌مرز بودند.

سخنگو نتیجه‌گیری کرد: «وسعت این حادثه به حدی است که تحقیق بر روی آن انجام شود.»

تاکنون موارد متعددی از حمله جنگنده‌ها، کماندوها و پهپادهای آمریکایی به شهروندان افغانستان منتشر شده، حملاتی که گاهی «اشتباهاً» مجالس عروسی را به خون کشیده ولی تاکنون تحقیقی بر روی آنها انجام نشده است.

یکی از خبرنگاران از منظری دیگر به این حادثه نگاه کرد و گفت آیا آمریکا و ناتو برای تحقیق «مستقل» در خصوص این واقعه، مناسب‌اند؟

ارنست گفت: «رئیس‌جمهور به اینکه در طی این تحقیقات، جزئیات از بین نمی‌رود، اعتماد و اطمینان دارد.»

وی ادامه داد: «هیچ کشوری در دنیا بیش از آمریکا بر امنیت غیرنظامیان تأکید ندارد.»

سخنگوی کاخ سفید از جانب نهاد متبوعه خود به رئیس‌جمهور افغانستان هم تسلیت گفت.

یکی از خبرنگاران پرسید که «با وجود اختلاف‌نظر آمریکا با ایران و روسیه بر سر فرجام بشار اسد، رئیس‌جمهور(اوباما) می‌خواهد بر سر چه چیزی با آنها در سوریه همکاری کند؟»

سخنگو حرفی از «ایران» نزد و گفت: «زمینه مشترک ما و روسیه در مبارزه با داعش، فهم مشترک ما از تهدیدی است که این گروه متوجه امنیت منطقه و جهان می‌کند.»

وی افزود: «البته کماکان در خصوص راهبرد روسیه در سوریه، نگرانی جدی داریم.»

سخنگو البته در خصوص ایران هم صحبت کرد.

جاش ارنست با تکرار انتقاد آمریکا از حمله جنگنده‌های روس به مواضع تروریست‌های سوری گفت: «ایران و روسیه با هم تبانی کرده‌اند … اقدامات روسیه در سوریه باعثناخشنودی اکثریت سنی‌مذهب مسلمانان می‌شود و این کشور در درگیری‌های فرقه‌ای سوریه گرفتار خواهد شد.»

داعش در مناطق تحت تصرف خود که اکثراً سنینشین است، نمایشهای خیابانی از به صلیب کشیدن مخالفان و گردن زدن افراد محلی اجرا میکند تا به اعتقاد کارشناسان امنیتی، با رعب و هراسافکنی، پایههای حکومت خود را تثبیت کند.