به گزارشافکارخبر، در اقدامی بی‌سابقه، خانواده دهها حاجی مغربی که در حادثه «منا» جان خود را از دست دادند، از دولت عربستان سعودی رسما شکایت کردند.

به گزارش روزنامه «المساء» مغرب، خانواده‌های حجاج قربانی شده در منا، به یک دفتر حقوقی مشهور فرانسوی که گفته می‌شود وکلای مشهور و زبردستی در آن عضویت دارند، مراجعه کرده و از عربستان سعودی رسما شکایت کرده‌اند و خواستار آغاز تحقیقات و بازخواست مسئولان حادثه منا شدند.

منابع مغربی گفتند که این گروه تشکیل شده از خانواده‌های حجاج مغربی شامل افراد آمازیغی می‌شود که آنان با مراجعه به خانواده دیگر قربانیان از آنان خواسته‌اند که به آنان محلق شوند و با شکایت از عربستان در محاکم بین‌المللی خواستار دریافت دیه و خسارت شوند.

در این خبر به نام این دفتر فرانسوی معروف اشاره نشده اما آمده است که خانواده قربانیان خواستار تحقیق درباره علل حادثه منا هستند و به شیوه اداره مناسک اعتراض دارند و معتقدند که عربستان شرایط مناسب را برای حجاج فراهم نکرده بنابراین مسئولیت حادثه بر عهده مقامات سعودی است و اکنون خانواده قربانیان وکلای فرانسوی را مامور پیگیری رفتار بد و سوء مدیریت عربستان کرده‌اند.

گفته می‌شود دفتر حقوقی فرانسوی شکایت شماری از خانواده‌های قربانیان مغربی را دریافت کرده و در هفته جاری کار خود را آغاز خواهد کرد.

همچنین روز جمعه نیز، یک هفته پس از فاجعه، شماری از مغربی‌ها در اعتراض به بی‌نظیم و آشوبی که بر مناسک حج حاکم بود، تجمع اعتراضی برگزار کردند. بسیاری از خانواده حجاج به وضعیت انتقال آنان از عرفات به منا و بالعکس شکایت دارند و خواستار بازگشت پول پرداخت شده خود به عربستان هستند و می‌گویند که عربستان به تعهدات خود عمل نکرده است.

استقبال مصری‌ها از شکایت مغرب

منابع مغربی به «المساء» گفتند که این اقدام خانواده حجاج مغربی با کمک و استقبال دیگر هموطنانشان و حتی مصری‌ها روبه‌رو شده است. مغربی‌ها می‌گویند حجاج مصری که پول کمتری در مقایسه با آنان به عربستان پرداخت کرده‌اند، از حمل و نقل و خدمات بهتری برخوردار بوده‌اند.

مغربی‌ها همچنین از دولت این کشور نیز انتقاد کرده‌اند که «سرش را در برف بی‌مبالاتی و بی‌توجهی فرو برده» و حجاج مغربی را که دچار وضعیتی بد و دارای شرایط اقامت شرم‌آوری هستند، رها کرده است.

طبق اعلام دولت مغرب، تعداد حجاجی که از مغرب در حادثه منا کشته شده‌اند، ۱۹ نفر است اما برخی منابع، این عدد را واقعی نمی‌دانند زیرا هنوز با گذشت بیش از یک هفته از حادثه، چندین حاجی مغربی مفقود هستند.

در حادثه منا، ۴۶۵ حاجی از ایران، ۱۳۸ حاجی از مصر، ۹۲ حاجی از اندونزی کشته شده‌اند. عربستان اعلام کرده است که فقط ۷۶۹ حاجی کشته شده‌اند اما مجموع آمار اعلامی کشورهای مختلف، از این تعداد خیلی بیشتر است.

حتی خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا روز گذشته گزارش کرد که شمار قربانیان فاجعه «منا» تنها از ۱۶ کشور از میان بیش از ۱۸۰ کشور بیش از ۱۱۰۰ نفر است اما عربستان کماکان بر آمار ۷۶۹ کشته، اصرار دارد.