به گزارشافکارخبر، اکونومیست اعلام کرد: در آغاز گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، هیلاری کلینتون – نامزد حزب دموکرات - - با تفاوت امتیازی فاحش از رقبای جمهوری‌خواه و دموکرات خود پیش بود. اما ورق در حال برگشتن است و شانس هیلاری کلینتون برای پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ رو به کاهش است.


هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۸ آمریکا و پیش از شناخته شدن اوباما در این انتخابات، از رقبای خود به ویژه در ایالت های جنوبی پیش بود. مطرح شدن باراک اوباما – رئیس جمهور آمریکا – در انتخابات آن سال باعثشد هواداران هیلاری کلینتون در جنوب آمریکا که اغلب آنها سیاه‌پوست بودند با رویگردانی از وی، حمایت های خود را به باراک اوباما معطوف کنند.


در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا این موضوع تکرار نخواهد شد. چرا که در جبهه دموکرات ها، نامزد رنگین پوستی حضور ندارد تا آرای رای دهندگان سیاه پوست را از آن خود کند. سیاه‌پوستان(رنگین پوستان)، زنان، جوانان و اقشار کم درآمد جامعه بخش عظیمی از طرفداران حزب دموکرات را تشکیل می دهند. بنابراین، نامزدهای دموکرات می بایست برای اخذ آرای رای دهندگان مذکور رقابت کنند.


آخرین نظرسنجی انتخاباتی حاکی از آن است که هیلاری کلینتون در کارولینای جنوبی، آلاباما، آرکانزاس و جورجیا از محبوبیت قابل توجهی در میان هواداران دموکرات برخوردار است. در این ایالت ها سیاه‌پوستان نیمی از رای دهندگان دموکرات را تشکیل می دهند. هیلاری کلینتون در کارولینای جنوبی از محبوبیت ۶۶ درصدی در میان طرفداران حزب دموکرات برخوردار است. این میزان برای برنی سندرز – رقیب هیلاری کلینتون – ۱۲ درصد گزارش شد.


با این وجود، رسوایی هیلاری کلینتون در خصوص ایمیل های شخصی اش از میزان محبوبیت و اعتماد به وی حتی در میان رای دهندگان دموکرات کاسته است. برخی از دموکراتها بر این باورند که اگر هیلاری کلینتون در رسوایی ایمیل های شخصی اش، حالت تهاجمی به خود نمی گرفت و درصدد پذیرش اشتباه و عذرخواهی از مردم بر می آمد، می توانست همچنان پیشتاز قاطع انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا باشد.