به گزارشافکارخبر، «ایمن الظواهری» سرکرده القاعده در یک فایل ویدئویی بار دیگر علیه «ابوبکر البغدادی» خلیفه خودخوانده داعش موضع گرفت و گفت: خلافت با انتخاب یا جانشینی میسر می‌شود. انتخاب خلیفه نیز تنها با رضایت تمام مسلمانان صورت می‌گیرد. رسیدن به قدرت با شمشیر و توسل به زور، یک جرم و جنایت شرعی است.

موسسه «السحاب» وابسته با القاعده اعلام کرد که سخنان اخیر الظواهری که بکشنبه گذشته منتشر شد، ۶ ماه پیش ضبط شده بود.

وی بدون اشاره به نام البغدادی در چهارمین بخش از مجموعه سخنانش تحت عنوان «بهار اسلامی» اعلام کرد: برای قدرت خونها ریخته می‌شود و به امت تعدی می‌شود.

سرکرده القاعده افزود: بیعت کلی که برخی از علما مجوز آن را داده‌اند، شامل ما نمی‌شوند. بغدادی بر ما حکومت نمی‌کند.

الظواهری در سخنرانی جدیدش گفت خلافت بغدادی، خلافت انفجار، بمب و بمب‌گذاری است. ما تلاش داریم تا خلافت را به شیوه خلفای راشدین برگردانیم نه به شیوه «حجاج بن یوس الثقفی»، «بسر بن أرطاة» و «ابومسلم خراسانی».

وی در ادامه به اینکه داعش با کسانی که با بیعت بغدادی مخالفت می‌کنند، می‌جنگد اعتراض کرد و گفت که حتی برخی از اصحاب در زمان خود مانند «عبدالله بن الزبیر» با بیعت با یزید مخالفت کردند.

وی در بخش پنجم این مجموعه درباره شرایط اعلام خلافت سخن گفت و اظهار داشت: مهمترین چیزی که بن لادن در ابتدای بازگشت به خلافت به آن توجه داشت، بیعت با ملاعمر بود. «ابوحمزه المهاجر» موسس دولت اسلامی عراق نیز برای بیعت شیخ ابو عمر البغدادی شرط گذاشت که اعتراف کند سرباز شیخ اسامه و ملا عمر است.