به گزارشافکارخبر، سی ان ان اعلام کرد: زنان و دختران ایزدی که به دست داعش اسیر شده‌اند، زندگی طاقت‌فرسایی نزد تروریست‌ها سپری می‌کنند. آن‌دسته دختران ایزدی که قادر به فرار از بند داعش نیستند، اقدام به خودکشی می‌کنند.


" آمنه سعید حسن، " زن ایزدی اهل روستای سنجار – واقع در حومه شهر موصل – به همراه همسرش تلاشی گسترده برای نجات زنان و دختران ایزدی که همگی برده جنسی داعش شده‌اند را آغاز کرده است. وی در این باره گفت: زمانیکه داعش به موصل حمله کرد و شهر را به تصرف خود درآورد، تصور می‌کردیم تروریست‌ها به کوه‌های سنجار نمی‌آیند زیرا ما در شهرمان نه نفت داشتیم و نه پول. اما داعش هدف دیگری را در سنجار دنبال می‌کرد و آن به سرقت بردن منابع انسانی آن بود.


داعش تمام مردهای ایزدی در سنجار را به قتل رساند و زنان و کودکان را به اسارت برد. صدها زن و دختر ایزدی برده جنسی تروریست‌ها شدند. آنها بارها در بازار برده‌فروشان میان افراد مختلف مبادله شدند. زنان ایزدی هرلحظه از زندگی مشقت‌بارشان نزد تروریست‌ها در اندیشه فرار هستند؛ اما آن‌دسته از ایزدی‌هایی که در این امر ناکام می‌مانند راهی جز خودکشی پیش روی خود نمی‌بینند.

" آمنه سعید حسن " هر روز تماس‌های تلفنی زیادی از مردم روستای خود دریافت می‌کند که از او می‌خواهند به فرار عزیزانشان از بند داعش کمک کند. " آمنه " و همسرش با به خطر انداختن جان خود محل نگهداری ایزدی‌ها را شناسایی و اقدام به فراری دادن و مشایعت آنها تا مکانی امن می‌کنند.

" جان کری، " وزیر امور خارجه آمریکا، تلاش شجاعانه این زن و همسرش را به دلیل نجات جان دست‌کم ۱۰۰ زن و دختر ایزدی مورد ستایش قرار داده بود. سازمان ملل اقدام وحشیانه داعش علیه اقلیت قومی ایزدی در عراق را " نسل‌کشی " دانسته است.