به گزارشافکارخبر، بخش اصلی مصاحبه «باراک اوباما» با شبکه سی بی اس مربوط به موضوعاتی همچون تقابل با روسیه و مبارزه با داعش بود.


باراک اوباما به شبکه سی بی اس گفت تغییری در سیاست آمریکا در قبال جنگ سوریه صورت نخواهد گرفت. وی همچنین تاکید کرد که برای حل مشکل جنگ داخلی در سوریه راه حل سریع وجود ندارد.


وی در پاسخ به سئوال خبرنگار سی بی اس نیوز در خصوص حملات هوایی آمریکا در عراق و سوریه و آموزش نیروهای مخالف سوری برای مقابله با داعش و نتایج این اقدامات در یک سال گذشته، گفت: من هیچ گاه نگفتم که تضعیف و شکست داعش تنها در طول یک سال انجام خواهد شد. این اقدامات در طول زمان انجام می شود و تضعیف و شکست داعش نیاز به زمان دارد.


رئیس جمهور آمریکا گفت تلاش می کند با استفاده از مجاری دیپلماتیک هم با ایران و هم با روسیه کار کند تا به بشار اسد رئیس جمهور سوریه برای «گذار» فشار وارد کند.


خبرنگار سی بی اس در ادامه گفت: اینجا یک سئوال وجود دارد. اگر به اوضاع نگاهی بیندازید خیلی سخت بتوان گفت وضعیت بهبود یافته است. تنها چیزی که واقعا تغییر کرده، آمار تلفات است که به شدت رو به افزایش بوده و تعداد آوارگان سوری که همچنان به سوی اروپا سرازیر می شوند.

اوباما در پاسخ گفت: سوریه یک مشکل سخت برای کل جامعه جهانی بوده و بی شک، این مساله برای مردم سوریه که گرفتار این جنگ داخلی شده‌اند، سخت ترین چیز بوده است. اما کاری که ما قصد انجام دادن آن را نداریم این است که تلاش کنیم با استفاده از کارزار نظامی در داخل سوریه، بار دیگر ورود پیدا کنیم.

اوباما در پاسخ به اینکه گفته می شود ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رهبری رئیس جمهور آمریکا را به چالش کشیده است مدعی شد: اگرشما فکر می کنید تعریف رهبری این است که اقتصاد کشورتان را زمین‌گیر کنید و نیروهای خود را اعزام کنید تا از تنها همپیمان خود حمایت کنید، در این صورت ما باید تعریفی دیگر از رهبری ارائه دهیم! تعریف من از رهبری این است که در اولویت نخست باید تامین امنیت مردم آمریکا باشد، دوم آنکه می توانیم بطور دیپلماتیک عمل کرده و از اپوزیسیون میانه رو در سوریه حمایت کنیم تا روسیه و ایران برای ایجاد تغییر و گذار سیاسی در سوریه متقاعد شوند.

وقتی از باراک اوباما پرسیده شد که آیا آمریکا در زمانی که روسای روسیه و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کرده بودند او می دانست که روسیه می خواهد به سوریه حمله کند، گفت: ما اطلاعات خوبی داشتیم.

اوباما در گفتگو با برنامه شصت دقیقه در شبکه سی بی اس درباره برنامه آمریکا برای آموزش نیروهای مخالف سوری گفت حتی قبل از اینکه این برنامه آغاز شود درباره اش تردید داشت.

ایران

اوباما در مورد ایران و توافق هسته ای حاصل شده میان تهران و کشورهای ۱ + ۵ نیز بار دیگر به موضوع تعریف خود از رهبری اشاره کرد و مدعی شد: «تعریف من از رهبریت، بسیج کردن تمام جامعه جهانی برای ضمانت دست‌ نیافتن ایران به سلاح‌های هسته‌ای است.»

اوباما بسیج جامعه جهانی برای جلوگیری از دست‌ یابی ایران به «سلاح‌های هسته‌ای» را تعریف دیگری از مفهوم رهبریت خواند و افزود: «در خاورمیانه، ما ائتلافی متشکل از ۶۰ کشور داریم که ناگهان در صف حامیان راهبرد روسیه قرار نمی‌گیرند، بلکه برعکس، این استدلال را مطرح می‌کنند که این راهبرد کارساز نخواهد بود.»

اوباما در بخش دیگری از اظهاراتش به موضوع تغییرات جوی اشاره کرده و بار دیگر منظور خود را از نحوه رهبری بیان کرد و گفت: «تعریف من از رهبری، پیشرو بودن در مسئله تغییر آب و هواست، یعنی توافقی بین‌المللی که به دست خواهیم آورد.»