به گزارش افکارخبر، این نخستین بار از زمان شروع تجاوز سعودی ها به یمن در حدود هفت ماه گذشته است که یک هواپیمای روسی با نادیده گرفتن ممنوعیت پرواز اعمال شده توسط ائتلاف ضد یمن، وارد فرودگاه صنعا می شود.

آندریا چرنوپل کاردار سفارت روسیه در صنعا اعلام کرد که هواپیمای این کشور حامل کمک های انسانی ازجمله مواد غذایی و امدادی برای مردم یمن است.

وی گفت که مسکو به دقت رویدادهای یمن را زیر نظر دارد و تمام تلاش خود را برای حل مسالمت آمیز بحران این کشور در چارچوب تلاش های اسماعیل ولد الشیخ نماینده ویژه سازمان ملل به کار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه بحران یمن هیچ راه حلی جز مسالمت آمیز ندارد، خاطرنشان کرد: روسیه از مردم یمن و انتخاب و تصمیم های آنان حمایت می کند.

مقام های یمن ضمن تقدیر ازاین اقدام روسیه خواستار مشارکت سریع و گسترده سایر کشورها در کمک رسانی به نزدیک به دو میلیون آواره یمنی براثر حملات و تجاوز عربستان شدند.

یمنی ها همچنین از نیازهای غذایی و دارویی هزاران نفر از مردم این کشور سخن می گویند که براثر طوفان بی‌خانمان شده‌اند.

براساس گزارش سازمان ملل، وقوع طوفان «چاپالا» روز دوشنبه در سواحل جنوبی یمن سبب شد حدود ۴۰ هزار نفر بی‌خانمان شوند. به دنبال وقوع این حادثه کمک‌های کشورهای همسایه بوسیله هواپیما دیروز(چهارشنبه) به این کشور ارسال شد.

درهمین حال سخنگوی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه درباره وضع بحرانی مردم یمن هشدار داد و اعلام کرد وضعیت یمن با قحطی یک درجه فاصله دارد.

«استفان دوجاریچ» اعلام کرد برنامه جهانی تغذیه جهانی هشدار داده است که وضعیت امنیت غذایی یمن به سرعت در حال بدتر شدن است و از ۲۲ استان یمن۱۰ ٬ استان در وضعیت فوق العاده ناامنی غذایی تشخیص داده شدند به صورتیکه این وضعیت با قحطی٬ تنها یک درجه فاصله دارد.

وی گفت: یمن از بالاترین درجات سوء تغذیه کودکان را در جهان امروز دارد٬ و تخمین زده می شود که از هر پنج نفر یکی به شدت در ناامنی غذایی در این کشور به سر می برد و به کمک های غذایی نیازمند است.

دوجاریچ ادامه داد: این در حالی است که طوفان درجه ۳ در حال در نوردیدن سواحل جنوبی یمن است و تاثیرات آن ممکن است در بخش های عمده ای از این کشور احساس شود.

وی بر ضرورت اجازه دادن به سازمان ها و موسسات بين المللی برای تحرک با آزادی برای ارائه کمک های انسان دوستان در يمن تاکيد کرد.