به گزارش افکارخبر، معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی در یک مجمع یهودی در این کشور بر تعهد ناگسستنی واشنگتن به امنیت رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در نشست «اتحادیه اصلاحات یهودیگری» در آمریکا شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

«جو بایدن»، در این سخنرانی با تاکید بر روابط بسیار مستحکم و ناگسستنی واشنگتن و تل‌آویو، ‌به اعتراضات و قیام فلسطینان علیه رژیم صهیونیستی اشاره و اقدامات فلسطینیان را محکوم کرد.

معاون اول باراک اوباما در این باره گفت: «ما قویا اقدامات تروریستی فلسطینیان علیه اسرائیل را محکوم کرده‌ایم». وی ادامه داد که تعهد آمریکا به «امنیت اسرائیل، ناگسستنی است».

بایدن با اشاره به برخی اختلاف نظرات آمریکا و رژیم صهیونیستی تصریح کرد: «من اختلافاتی با رهبران اسرائیلی دارم. من هرگز از زمان(نخست‌وزیر اسبق مناخیم) بگین تاکنون اعتقاد نداشته‌ام که سیاست شهرک‌سازی هیچ معنایی داشته باشد».

معاون رئیس‌جمهور آمریکا با انتقاد از «ادبیات و لفاظی التهاب‌افکن و آتش‌افروزانه» در تشدید تنشها بین فلسطینان و صهیونیستها، چنین ادبیاتی را برای کل منطقه خطرناک خواند.

جو بایدن همچنین از هر دو طرف فلسطینی و اسرائیلی خواست خویشتنداری کرده و از اقدامات تحریک‌آمیز اجتناب کنند.

معاون اوباما افزود: «ما خواهان یک انتفاضه دیگر یا خطر تشدید بیشتر خشونت نیستیم. این اتفاقات ناراحت کننده یادآور این است که ما باید به سمت صلح پایدار بین مردم اسرائیل و فلسطین کار کنیم».

جو بایدن با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵ + ۱ ادعا کرد که آمریکا متعهد به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بوده است و از همه حامیان برجام، ‌تشکر کرد.

او خطاب به حاضران در نشست یهودیان گفت که از آنهایی که «در برابر فشار برای محکوم کردن(توافق هسته‌ای ایران) سر خم نکردند»، تشکر کرد.

معاون اوباما با تاکید بر تضمین امنیت اسرائیل افزود: هیچ کسی بیشتر از دولت اوباما- بایدن برای امنیت اسرائیل کار نکرده است. ما اختلاف نظرات هم داشتهایم اما همکاری امنیتیمان را (با اسرائیل) آنطور که بیبی- آقای نتانیاهو گفته، به سطوح بی سابقهای افزایش دادهایم