به گزارش افکارخبر، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید با گرامیداشت قربانیان حادثه «هولودومور» یا «قحطی بزرگ اوکراین» در زمان شوروی سابق، به طور نامحسوسی «ژوزف استالین» را با «ولادیمیر پوتین» مقایسه کرد.

به نوشته روزنامه «واشنگتن اگزمینر»، هولودومور یا قحطی بزرگ اوکراین، یک قحطی مصنوعی در جمهوری شوروی اوکراین واقع در کشور اوکراین کنونی بود که در سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۳۳ توسط دولت اتحاد جماهیر شوروی به دستور ژوزف استالین ایجاد شد و منجر به مرگ بین ۲ تا ۱۰ میلیون شهروند اوکراینی شد.

گفته می‌شود استالین این قحطی را برای از بین بردن جمعیت دهقان اوکراین ایجاد کرد تا به این ترتیب جلوی جنبش میهن پرستی اوکراین را بگیرد و آن را سرکوب کند.

جاش ارنست در سخنانی اظهار داشت: «مردم اوکراین با تهدید جدیدی علیه مرزها و جان خود روبرو شده‌اند. آنها بار دیگر تعهد خود به کرامت انسانی را نشان دادند. تلاش اوکراین برای آزادی و دموکراسی تعهدی به روح شکست‌ناپذیر مردم خود و گرامیداشت یاد مردمی است که تحت حکومت ظالم استالین جان خود را از دست دادند».

وی افزود: ما به اوکراینیها در آمریکا و سراسر جهان میپیوندیم تا فاجعه هولودومور و یاد میلیونها اوکراینی بیگناهی که به خاطر سیاستهای ظالمانه رژیم استالین جان خود را از گرسنگی از دست دادند، گرامی بداریم.