به گزارش افکارخبر، سایت خبری " المرصد " در گزارشی به بررسی میزان درآمد خاندان سعودی از مراسم حج در طول ۲۴ سال اخیر و مقایسه آن با مبالغ هزینه شده برای توسعه خانه خدا و بهبود خدمات رسانی به حجاج پرداخت و نوشت: آمارهای رسمی عربستان حکایت از آن دارند که ظرف ۲۴ سال بیش از ۳۸ میلیون نفر از مسلمانان برای ادای حج تمتع و بیش از ۱۹۲ میلیون نفر نیز برای ادای عمره به مکه مشرف شده‌اند. در این مدت روی هم رفته حجاج، ۱۶۵۰ میلیارد ریال عربستان معادل ۴۴۰ میلیارد دلار آمریکا، در عربستان خرج کرده‌اند.

تعداد حجاج در سال ۱۹۹۰ میلادی، ۸۷۲۲۳۶ نفر بود. این تعداد از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی بین ۹۹۲۸۱۳ و ۹۹۵۶۱۱ نفر در نوسان بوده است.

از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲ میلادی این تعداد به یک و نیم میلیون نفر افزایش یافت و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ میلادی تعداد حجاج به ۲ میلیون نفر و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ میلادی به سه میلیون نفر رسید.

حال این سوال مطرح است که از چنین درآمد هنگفتی، آل سعود چه مقدار را برای توسعه بیت الله الحرام هزینه می‌کند؟

حکام عربستان طی ۲۴ سال گذشته دو طرح توسعه خانه کعبه را یکی در زمان ملک فهد و دیگری در زمان ملک عبدالله بن عبدالعزیز اجرا کردند.

هزینه طرح توسعه در زمان ملک فهد بن عبدالعزیز همره با سلب مالکیت(زمین‌های اطراف)، به ۱۱ میلیارد دلار رسید؛ درحالی که هزینه طرح توسعه در زمان ملک عبدالله بن عبدالعزیز حدود ۴۰ میلیارد ریال سعودی برابر با ۱۱ میلیارد دلار بود. اجرای این طرح ۶ سال طول کشید.

با تحلیل این داده‌ها، مشخص می‌شود که حکام عربستان از مجموع ۴۴۰ میلیارد دلار درآمدی که ظرف ۲۴ سال از مراسم حج کسب کردند، فقط ۲۲ میلیارد دلار آن را صرف توسعه و بهبود سطح خدمات آن کرده‌اند.

همچنین این سوال مطرح است که مجموع درآمد آل سعود ظرف ۲۴ سال گذشته چقدر بوده است؟

طبق آمارهای رسمی که توسط وزارت دارایی عربستان منتشر شده‌اند، مجموع درآمد کل عربستان طی ۲۴ سال، ۲۳۸۰ میلیارد دلار بوده است. یعنی این درآمد کل به طور میانگین هر سال بین ۱۲۰ تا ۲۷۰ تا ۵۵۰ میلیارد دلار در نوسان بوده است.

به گزارش شبکه العالم، این گزارش افزود: بیشترین میزان درآمد عربستان از مراسم حج نیز مربوط به سه سال اخیر بوده است؛ به گونه‌ای که این درآمد به هزار میلیارد ریال سعودی رسیده است.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که درآمد حاصل از مراسم حج برای عربستان، تقریبا برابر با ۲۰ درصد از مجموع درآمد این کشور طی ۲۴ سال گذشته بوده است.

به زبان آمار و ارقام باید گفت که درآمد عربستان از خانه کعبه برابر با بودجه ده کشور عربی ظرف ۲۴ سال است.

اکنون ممکن است این سؤال پیش بیاید که آیا این درست است که بودجه عربستان ظرف ۲۴ سال به ۲۳۸۰ رسیده است؛ آنهم وقتی که هر یک امرای آل سعود صاحب صدها میلیارد دلار ثروت و حساب بانکی است؟

پاسخ این پرسش، آری است. همه می‌دانیم که خانواده‌های سلطنتی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس هر یک سهم خاص خود را از درآمد نفت دارند. میزان این سهم هیچوقت مشخص نشده و در محاسبات وزارت دارایی هم نیامده است. به عبارت دیگر، این حساب‌ها و درآمدها خط قرمز محسوب می‌شوند و هرکس سعی کند از این خط قرمز عبور کند، سرنوشتی جز مرگ در انتظارش نخواهد بود.

به این ترتیب، براساس این گزارش مشخص میشود که درآمد مراسم حج سهم عمدهای را در رشد اقتصادی عربستان دارد اما در عوض حاکمان سعودی نه تنها مبلغ ناچیزی از این درآمد را صرف توسعه آن نکردهاند بلکه تا جایی که توانستهاند درآمد حاصل از آن را سرقت کرده و صرف تاج و تخت و تقویت سلطنت خود کنند، و بخش قابل توجهی از آن را هم برای فتنه انگیزی در جهان عرب و اسلام و تخریب کشورهای عربی و اسلامی اختصاص دادهاند.