به گزارش افکارخبر به نقل از العالم،

در گزارشی از منطقه اللبوه در بقاع واقع در شمال شرقی لبنان گفت: جبهه النصره شرطهای جدیدی را برای عملیات مبادله نظامیان ربوده شده لبنانی با تعدادی از زندانیان در زندانهای لبنان مطرح کرده است و همین امر مانع از اجرای عملیات مبادله شده است.

دو گروه تروریستی داعش و جبهه النصره مرداد ماه سال 93 با نیروهای ارتش لبنان در منطقه مرزی این کشور با سوریه درگیر شدند. این عناصر تروریست 23 نفر از نظامیان ارتش لبنان را ربودند و خواهان آزادی تعدادی از افراد زندانی در زندانهای لبنان درقبال آزادی این نظامیان شدند.

17 نفر از مجموع این 23 نظامی لبنانی را جبهه النصره و شش نفر دیگر را گروه داعش ربود و تروریست ها سپس نفر از آنها را سر بریدند.

درپی ربوده شدن نظامیان لبنانی، دولت قطر وارد میانجگیری بین لبنان و جبهه النصره برای آزادی این نظامیان شد. برخی مسئولان و شخصیت های منطقه ای پیشتر گفته بودند که دولت قطر با جبهه النصره در ارتباط است.

خبرنگار العالم افزود: کاروان کمک هایی که قرار بود به جبهه النصره تحویل داده شود بدون تخلیه محموله ها از شهر عرسال به منطقه اللبوه بازگشته است و عملیات مبادله بین ارتش لبنان و جبهه النصره آغاز نشده و منتظر اقدامات میانجیگران است.

وی تاکید کرد: فضای مثبتی که ایجاد شده بود، کاملا تغییر کرده و روند مذاکره با مشکل مواجه شده است و به همین علت، این کاروان کمک که قرار بود به جبهه النصره تحویل داده شود، به منطقه اللبوه بازگشت.

در همین حال، فرستاده قطری که در مقر فرماندهی لشکر هشتم ارتش لبنان حضور داشت، در این محل باقی مانده و برای انجام عملیات مبادله نرفت.

همه علائم و نشانه ها حاکی از این بود که انجام عملیات مبادله نزدیک است اما با خروج کاروان و بازگشت آن به بیروت و حرف و حدیث ها درباره ایجاد وقفه در مذاکرات در ساعات پایانی، پیش بینی ها درست از آب در نیامد به طوری که جبهه النصره خواسته هایی به طرف لبنانی ارائه کرده که باعث توقف مذاکرات شده است اما این به معنای لغو مذاکرات نیست بلکه ممکن است چند ساعت یا چند روز به تاخیر بیفتد.

خبرنگار العالم در پایان گفت: برخی معتقدند شاید بازگرداندن کاروان کمک ها به بیروت برای دور کردن خبرنگاران و رسانه ها بوده زیرا سازمان امنیت لبنان با انجام عملیات مبادله در حضور رسانه ها مخالف است.