به گزارش افکارخبر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه (امروز) متعهد شد که ترکیه در مقابله تحریم‌های «احساسی» روسیه که بعد از سرنگون شدن جنگنده «سوخو ۲۴» مسکو علیه آنکارا وضع شده است، انتقام نگیرد.

بنا به گزارش شبکه «العربیه»، به دنبال سرنگون شدن جنگنده روسیه توسط جنگنده «اف ۱۶» ترکیه بر فراز آسمان سوریه، مسکو فروش تورهای خود به ترکیه را متوقف کرد و همچنین در صدد است واردات میوه و سبزیجات و محصولات کشاورزی از ترکیه را ممنوع اعلام کند و همچنین تهدید کرده است اقدامات تنبیهی بیشتری در قبال این اقدام ترکیه اتخاذ کند.

رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگارانی که در هواپیمای ریاست‌جمهوری همراه وی بودند گفت: «روسیه شریک راهبردی ما است و ما قصد داریم محصولاتی همچون غذا را همچنان در اختیار آنها قرار دهیم».

اردوغان ادامه داد که اقدامات روسیه در راستای «شأن یک دولت» نیست و ضمن متهم کردن روسیه به در پیش گرفتن یک شیوه احساسی گفت: «ترکیه در این زمینه اصالت خود را حفظ می‌کند. ما زبانی که آنها مورد استفاده قرار داده‌اند را استفاده نمی‌کنیم...ما از آنها انتظار داریم که لحن و زبان خود را تغییر دهند».

اردوغان تأکید کرد که ترکیه به هیچ عنوان قصد ندارد از شهروندان روس که در ترکیه زندگی می‌کنند انتقام بگیرد و گفت: «عمل متقابل چیزی است که باید در چارچوب محدودیت‌های قانون انجام گیرد».

روسیه بیش از نیمی از نیاز گاز طبیعی ترکیه را تأمین می‌کند اما اردوغان تأکید کرد که قطع صادرات گاز روسیه به ترکیه، آسیب چندانی به آنها نمی‌زند.

اردوغان در اینباره گفت: «ما همه عمر خود با گاز طبیعی زندگی نکردیم..این کشور به سختی عادت دارد».

وی تأکید کرد که آنکارا بغیر از روسیه، تأمین کنندگان دیگری دارد که می‌توانند گاز ترکیه را تأمین کنند.