به گزارش افکارخبر، وزیر امور خارجه آمریکا امروز با شرکت در یک کنفرانس خبری در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره برخی مسائل به اظهار نظر پرداخت.

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در این کنفرانس خبری با اشاره به استقرار نیروهای ویژه ایالات متحده در عراق گفت: دولت عراق (پیش از اعلام دیروز «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا) به صورت کامل در جریان استقرار نیروهای ویژه نظامی آمریکا در این کشور برای مبارزه با داعش قرار گرفته بود.

وی بدون اشاره به کمک های محور غربی-عبری-عربی به ایجاد و گسترش تروریست ها در سوریه ادامه داد: ما به همکاری های بسیار نزدیک با شرکاء عراقی خود در زمینه افراد و مکان استقرار آن ها در عراق، نوع مأموریت آن ها و نیز نحوه حمایت های آن ها از نظامیان عراقی در راستای مبارزه با داعش ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه آمریکا که گویا حدود یک سال تلاش ناکام ائتلاف موسوم به مبارزه با داعش به رهبری این کشور را از یاد برده است، در ادامه افزود: راه های مختلفی برای مشارکت کشورها در این خصوص وجود دارد؛ لزومی ندارد که همه کشورها به اعزام نیروی زمینی به عراق مبادرت ورزند؛ برخی می توانند تیم های امدادی خود را به عراق فرستاده و یا در جمع آوری اطلاعات در این راه کمک کنند.

کری درباره همکاری های کشورش با ترکیه نیز گفت: در جریان دیدار چند روز گذشته با «رجب طیب اردوغان» در اجلاس تغییرات اقلیمی پاریس، وی آمادگی خود را برای بستن بخش های باقیمانده از مرز ترکیه با سوریه اعلام کرد.

این دیپلمات آمریکایی با تکرار مواضع پیشین این کشور در دخالت های آشکار در امور داخلی سایر کشور ها پیرامون سوریه گفت: تا زمانی که «بشار اسد» در قدرت باشد نمی توان به جنگ در سوریه پایان داد.

وی در ادامه مدعی شد: برای رسیدن به راهکار سیاسی در مسیر حل بحران سوریه تلاش می کنیم. ما خواهان فروپاشی ارتش و سازمان های دولتی در سوریه نیستیم.