به گزارش افکارخبر، "ولادمیر پوتین" روز پنجشنبه در نطق سالانه خود در مجلس فدرال روسیه (پارلمان) گفت: مسکو هرگز خیانت مسؤولان ترکیه و حمایت آنها از تروریسم را فراموش نخواهد کرد، و واکنش روسیه به سرنگونی جنگنده اش منحصر به تحریم های اقتصادی نخواهد شد.

پوتین افزود: ما همیشه آنچه را که مسؤولان تُرکیه مرتکب شدند ، به یاد خواهیم آورد و آنها پی درپی و شدیداً پشیمان خواهند شد و ما می دانیم که چه کارهائی باید بکنیم .

* حمایت ترکیه از تروریستها را فراموش نخواهیم کرد

پوتین مسؤولان ترکیه را به همدستی با تروریست ها در سرقت نفت سوریه متهم کرد و افزود : ما به خوبی می دانیم چه کسانی در ترکیه جیب های خود را پُر از پول می کنند و به تروریست ها برای به دست آوردن درآمد از محل سرقت نفت سوریه کمک می کنند و تروریست هایی که اوایل سده کنونی در شمال قفقاز می جنگیدند ، در ترکیه برای خود مأمن و حامی مالی پیدا کرده اند . ما هرگز این گونه حمایت ها از تروریست ها را فراموش نخواهیم کرد .

* فقط خدا می داند که چرا ترکیه بمب افکن روسیه را سرنگون کرد

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: من نمی دانم که چرا ترکیه بمب افکن روسی را سرنگون کرد و شاید فقط خدا می داند که چرا تُرک ها این کار را کردند، ولی گویا خداوند می خواهد که گروه حاکم آنکارا را مجازات و  از تفکر عقلائی و منطقی محروم کند .

پوتین واکنش روسیه به سرنگونی بمب افکن سوخو 24 را به دور از هر گونه شتابزدگی توصیف کرد، و گفت : ما در واکنش خود پیش از هر چیز مسؤولیت های خود در قبال کشور و ملت روسیه را در نظر خواهیم گرفت .

پوتین اعلام کرد : ما قدرت نظامی خود را به رُخ دیگران نخواهیم کشید ولی اگر کسی پس از این جنایت جنگی فریبکارانه و قتل خلبان روسی تصور کند که از هر گونه تحریمی بجز تحریم گوجه فرنگی و همکاری عمرانی رهایی خواهد یافت ، کاملاً اشتباه می کند . 

پوتین اظهار داشت: روسیه دوستان مطمئن زیادی در ترکیه دارد که این افراد باید بدانند که مسکو قائل به تساوی آنها با گروه حاکم آنکارا نیست گروهی که باید مسؤولیت کشته شدن خلبان روسی را به عهده بگیرد.

پوتین درباره خطرات اتباع تروریست روسیه و کشورهای عضو سازمان کشورهای مستقل همسود که در سوریه می جنگند ، هشدار داد و افزود: ما باید با آنها پیش از اینکه به مرزهای ما نزدیک بشوند ، مبارزه کنیم و به همین دلیل مسکو تصمیم گرفت که عملیات هوایی در سوریه برای مبارزه با تروریسم بین المللی آغاز کند عملیاتی که به درخواست رسمی دولت قانونی دمشق اجرا می شود.

رئیس جمهور روسیه خواستار تشکیل ائتلاف بین المللی یکپارچه برای مبارزه با تروریسم شد و گفت : این ائتلاف باید براساس قانون بین الملل تشکیل شود و فعالیت کند.