به گزارش افکارخبر،  فتیح سنر، دبیر انجمن حمل و نقل بین المللی ترکیه اعلام کرد در حال حاضر 1250 کامیون ترک در پشت مرزهای روسیه سرگردان مانده اند.

تا پیش از ساقط شدن جت جنگنده روسیه بر فراز سوریه توسط ارتش ترکیه، حجم قابل توجهی از صادرات ترکیه به کشورهای آسیای میانه از طریق حمل و نقل زمینی و از خاک روسیه صورت می گرفت.

اما در پی حمله ترکیه به جنگنده روس، مقامات کرملین مرزهای خود را به روی کامیون های ترک بسته اند.

ترکیه اعلام کرده است قصد دارد تا با استفاده از کشتی‌های باری کامیون‌های خود را از آذربایجان به قزاقستان و ترکمنستان منتقل کند و روسیه را دور بزند.

ترکیه اعلام کرده است که دولت آذربایجان نیز با این اقدام موافقت کرده و هزینه حمل کامیون‌های ترک به وسیله کشتی‌های باری از دریای خزر را نیز کاهش داده است.

ترکیه قصد دارد تا در استانبول کامیون‌ها را بر کشتی سوار کرده و با عبور از دریای سیاه به گرجستان منتقل کند، سپس این کامیون ها به آذربایجان رفته و از باکو بوسیله کشتی به ترکمنستان و قزاقستان منتقل خواهند شد.

از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که ترکیه از طریق خاک ارمنستان کامیون‌های خود را به آذربایجان منتقل کند.

روسیه طی روزهای گذشته اقداماتی را در راستای تحریم آنکارا و افزایش فشار بر دولت ترکیه صورت داده است که از جمله آنها تحریم واردات برخی محصولات از ترکیه به روسیه و محدود کردن فعالیت شرکت های ترک در این کشور است.

روسیه همچنین اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به ترکیه موسوم به "ترکیش استریم" را نیز لغو کرده است.