گروه بین الملل-بنابر اعلام منابع خبری افغانستان، نشانه هایی وجود دارد که هواداران داعش در افغانستان می کوشند ارتباط خود را با رهبری این گروه در سوریه و عراق، تحکیم بخشند.

 

به گزارش افکارخبر،بنابر اعلام خبرگزاری اسپوتنیک، در حال حاضر بیش از 1600 تن از عناصر گروه تروریستی داعش در افغانستان مستقر شده اند.

این گزارش حاکی است، گروه تروریستی چهار ناحیه جنوبی شهر جلال آباد را با هدف گسترش خلافت خودخوانده سرکرده این گروه به اشغال در آورده است.

photo_2015-12-18_10-42-51

بنابر این گزارش، این اقدام به عنوان گام موثری در تاسیس استان داعشی دیگری و این بار در افغانستان به حساب می آید.

 کمپ داعشی در حال حاضر در استان ننگرهار واقع در ناحیه شرقی افغانستان قرار دارد.

 

به گفته تحلیلگران سیاسی، طالبان در سال 2014 بدلیل شکل گیری اختلافات درونی از هم پاشید و عناصر آن درصدد پیوستن به داعش به سوریه عزیمت کردند. اما با گذشت زمان اندکی، اکثریت آن ها حتی افراطیونی که زمانی عضو القاعده بودند، بدلایل تئولوژیکی از گروه تروریستی داعش روی برگرداندند.

photo_2015-12-18_10-42-57

در حال حاضر بسیاری از عناصر طالبان احساس می کنند که باید با کسی بیعت کنند که دنیا را از دیدگاه جهانی آن ها می بیند. اما با دیدن قتل عام و اعدام ها، آرمان هایشان را بر باد رفته دیدند. در میان صفوف تروریست ها نیز گاهاً اختلاف نظرهای عمده ای پیش می آید.

 

این در حالیست که به گفته، جان کمپل فرمانده آمریکایی نظامیان ناتو در افغانستان، عناصر خارجی داعش از عراق و سوریه در حال پیوستن به هواداران این گروه در افغانستان هستند و می خواهند ننگرهار را به مرکز منطقه ای خود تبدیل کنند.

photo_2015-12-18_10-43-01

به گفته کمپل، افرادی از سوریه و عراق به گروه تروریستی داعش در استان ننگرهار در شرق افغانستان پیوسته اند.

 

 

کمپل افزود که شمار افرادی که از عراق و سوریه به افغانستان آمده اند، را به طور دقیق نمی داند اما شواهد نشان می دهد که آنان در حال سرازیر شدن به افغانستان هستند.

دوهفته پیش، وزارت کشور لیبی در گزارشی اعلام کرد گروهک تروریستی داعش شهر سرت را پایتخت جدید خود تعیین کرده است.

عناصر تکفیری پس از آنکه در تابستان سال گذشته از شهر درنا پایگاه قبلی خود در لیبی عقب نشینی کردند به سرت آمده و آنجا را به عنوان مقر خلافت خود در این کشور معرفی کردند. شهر سرت بین طرابلس پایتخت سنتی لیبی و بنغازی دومین شهر بزرگ این کشور قرار دارد.