به گزارش افکارنیوز،

نیویورک‌تایمز در گزارشی به قلم "متیو روزنبرگ" و "اریک اشمیت" نوشت: نظامیان آمریکایی از چند ماه پیش به مخفیگاه نیروهای داعش پی برده بودند؛ اما برای حفاظت از جان شهروندان غیرنظامی از حمله به این پایگاه‌ها اجتناب می‌کردند. یکی از پایگاه‌های اصلی داعش در سوریه، ساختمان شهرداری در شهر رقه است. بسیاری از فرماندهان نظامی داعش در این ساختمان رفت و آمد دارند و حتی گفته می‌شود "ابوبکر بغدادی،" سرکرده داعش، نیز بارها برای رسیدگی به برخی امور وارد این ساختمان شده است؛ اما جنگنده‌های آمریکایی هرگز ساختمان شهرداری و چند ساختمان نزدیک آن را هدف حملات موشکی قرار ندادند. علت این تصمیم، حفاظت از جان غیرنظامیان عنوان شده است. 

 

داعش از شهروندان غیرنظامی به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند. در ساختمان سه طبقه شهرداری رقه، زنان و مردان بسیاری به اسارت درآمده‌اند.اسارت غیرنظامیان در پایگاه داعش موجب شده است، ائتلاف آمریکایی برای حفظ جان این زنان و مردان بی‌گناه در حمله به پایگاه تعلل کند. ساختمان‌های اطراف شهرداری رقه نیز با همین  مشکل مواجه هستند و از اسرای غیرنظامی انباشته شده‌اند.

 

در پی حملات تروریستی پاریس و تیراندازی مرگبار در سان برناردینو ایالت کالیفرنیا، "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا، گفت: مبارزه با داعش از هر زمان دیگری دشوارتر شده است. باید تروریست‌ها را از مخفیگاهشان در رقه بیرون بکشیم.

 

منابع محلی در رقه می‌گویند فرماندهان و سرکرده‌های داعش به طور پیوسته در حال رفت و آمد به ساختمان شهرداری و ساختمان‌های مجاور آن هستند. مشخص نیست امروز آنها در کدام ساختمان گرد هم جمع شده‌اند و فردا به کجا می‌روند. برخی نامزدهای انتخاباتی ریاست جمهوری آتی آمریکا، که اغلب جمهوری‌خواه هستند، معتقدند در هر شرایطی باید با داعش مقابله کرد. "دونالد ترامپ،" بخت اول جمهوری‌خواهان برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، پا را از این هم فراتر گذاشته و مدعی شد: باید هر کجا داعش حضور دارد، به آنها حمله موشکی شود؛ حتی اگر غیرنظامیان در آن محل حضور داشته باشند.

 

گزارش نیویورک‌تایمز: علت مصون ماندن پایگاه‌های داعش از حملات موشکی آمریکا چیست؟

 

تعداد قابل توجهی از نمایندگان آمریکایی با نظر ترامپ مخالف هستند و معتقدند اگر تلفات غیرنظامیان افزایش یابد، داعش از این موضوع سود می‌برد. 

 

ادعای مقامات آمریکایی درباره امتناع از حمله موشکی به پایگاه داعش در رقه درحالی مطرح می‌شود که تاکنون بیش از 260 غیرنظامی در حملات موشکی ائتلاف آمریکایی به مواضع داعش در سوریه کشته شده‌اند.