به گزارش افکارنیوز،
یکی از سرکردگان در تبعید تاتارهای شبه جزیره کریمه اذعان کرد  وزارت دفاع ترکیه به گردان تازه تشکیل شبه نظامی تاتارهای شبه جزیره کریمه که با حمایت اوکراین تشکیل شده است، کمک نظامی می‌کند.
 
"لنور اسلامف" از رهبران تاتارهای شبه جزیره کریمه که توسط روسیه تحت پیگرد قانونی است، گفت: گردان داوطلبان تاتارهای کریمه به نام "نعمان چلبی جهان" که با حمایت اوکراین تشکیل شده است، اقدام به دریافت کمک‌های نظامی از وزارت دفاع ترکیه کرده است.
 
اسلامف در ادامه گفت این گردان با کمک‌های مالی مردمی هزینه‌های خود را تأمین می‌کند و وزارت دفاع ترکیه، لوازم و تجهیزات لازم را در اختیار آن قرار می‌دهد و انتظار می‌رود ترکیه لباس فرم و پوتین نظامی گردان نعمان چلبی جهان را تأمین نماید.
 
اسلامف شمار اعضای گردان داوطلبان تاتار را 560 نفر عنوان کرد و گفت که این گردان بزودی  بطور رسمی از اوکراین شماره نظامی دریافت خواهد کرد و به ثبت خواهد رسید. وی هدف این واحد شبه نظامی را محافظت از مرزهای کریمه و نیز ضربه زدن به روسیه اعلام کرد و گفت: از تمام امکانات برای آزادی کریمه استفاده خواهیم کرد.
 
طبق آمار سال 2014، حدود 10 درصد از جمعیت دومیلیون و 280 هزار نفری کریمه را تاتارهای ترک زبان تشکیل می‌دهد و روس زبانان و اوکراینی‌ها به ترتیب با جمعیت بیش از 60 درصدی و بیش از 24 درصدی به ترتیب بزرگترین ملیت‌های ساکن این شبه جزیره واقع در ساحل شمالی دریای سیاه هستند.
 
آنکارا از تاتارهای کریمه به عنوان ابزار فشار بر مسکو استفاده می‌کند.