رئیس تجمع ملی لیبی تاکید کرد : وضعیت امام موسی صدر به زودی و پس از آزادی شهر سبها به دست انقلابیون مشخص خواهد شد.

به گزارش مهر، " عبدالله مسعود الدرسی " ضمن تاکید بر اینکه وضعیت امام موسی صدر از نخستین اولویتهای دولت جدید در لیبی خواهد بود، اظهار داشت: مصطفی عبدالجلیل رئیس شورای ملی انتقالی لیبی وعده داده که بررسی موضوع و جمع آوری اطلاعات درباره امام موسی صدر از نخستین اولویتهای شورای انتقالی باشد.

الدرسی گفت: وضعیت امام موسی صدر و اینکه چه اتفاقی برای وی در لیبی به دست قذافی افتاده برای همه مردم لیبی مهم است.

رئیس تجمع ملی لیبی که با العالم گفتگو می کرد،  افزود: شماری از شخصیتهای دوره سابق که در حکومت بودند و هنوز زنده اند، اطلاعات زیادی درباره او دارند، اما اکثر آنها تاکید دارند که امام موسی صدر کشته شده و در شهر سبها یا یکی از صحراهای لیبی دفن شده است؛ از سوی دیگر خبرهای زیادی منتشر شده است مبنی بر اینکه امام موسی صدر هنوز در زندانی در جنوب لیبی به سر می برد.

مسعود الدرسی اظهار داشت: انقلابیون بعد از آزادسازی شهر سبها که بسیار نزدیک است، همه تلاش خود را برای روشن شدن واقعیت به کار خواهند گرفت.

وی تاکید کرد: امام موسی صدر به علت گفتن سخن حق در حضور حاکم ظالم و مستبد هدف قرار گرفته است و اگر زنده باشد خطری او را تهدید نمی کند و آزاد خواهد شد، چون رژیم قذافی کنترل کشور را از دست داده است.

خاطر نشان می شود امام موسی صدر در اواخر سال ۱۳۳۸ و به دنبال توصیه های حضرات آیات بروجردی، حکیم و شیخ مرتضی آل یاسین، وصیت مرحوم آیت الله سید عبدالحسین شرف الدین رهبر متوفی شیعیان لبنان را لبیک گفت و به عنوان جانشین آن مرحوم، سرزمین مادری خود ایران را به سوی لبنان ترک کرد. اصلاح امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه شیعیان لبنان از یک‌سو، و استفاده از ظرفیتهای منحصر به فرد لبنان جهت نمایاندن چهره عاقل، عادل، انسان‌دوست و با زمان مکتب اهل بیت به جهانیان از سوی دیگر، اهداف اصلی این هجرت را تشکیل می داد.

وی به عنوان یکی از برجسته ترین روحانیون دینی و سیاسی شیعیان پس از عزیمت به لبنان، مجلس اعلای شیعیان این کشور را تأسیس کرد و زعامت شیعیان لبنان را برعهده گرفت. همچنین جنبش محرومان لبنان موسوم به " جنبش امل " در اوایل سال ۱۳۵۳ به رهبری امام موسی صدر شکل گرفت. او در ۹ شهریور ۱۳۵۷، طی سفری رسمی به لیبی به دعوت معمر قذافی، ناپدید شد.

خلیل حمدان عضو هیئت پیگیر سرنوشت امام موسی صدر که به ایران سفر کرده، در گفتگو با مهر تاکید کرد امام موسی صدر هم اکنون در لیبی به سر می‌برد.

دبیر کل سازمانهای آموزشی جنبش امل درباره اقدامات این جنبش برای پیگیری وضعیت امام صدر نیز گفت: با مجموعه تلاش هایی که کردیم موفق شدیم حکم جلب معمر قذافی را از دادگاه رسمی لبنان اخذ کنیم.